Berlín se studenty 2015

07.12.2015 14:22

V neděli ráno se naše skromná skupina vydala směrem Praha, kde jsme přestoupili do autobusu plného mladších kolegů ze ZŠ Kuřim. Morava se ukázala jako skvělý společník. Možná i díky pokulhávající organizaci jsme se řádně stmelili, navzájem se lecčemu přiučili (hlavně Kuřim získala od starších několik neocenitelných rad do života), obohatili si slovní zásobu o moravská slovíčka (po pár dnech jsme přestali být uraženi oslovením „děcka“) a mnozí si SMSkují dodnesJ.

Do Berlína jsme dorazili v časných odpoledních hodinách a zamířili do interaktivního muzea „The Story of Berlin“. Nejprve jsme si vyslechli zajímavý výklad v němčině v atomovém krytu, provázený sugestivními zvuky „Achtung, Achtung“, poté jsme měli možnost udělat si obrázek a „osahat“ historii Berlína od jeho počátků až po II. světovou válku a stavbu/bourání slavné berlínské zdi.

Druhý den nás čekal první blok ve škole. Procvičili jsme si základní konverzaci,  a protože nám počasí nepřálo, vydali jsme se na nákup dárků na Alexanderplatz. Berlín již ožíval vánoční atmosférou, a tak jsme navštívili i vánoční trhy. Následovala večerní procházka historickým centrem, zapózovali jsme u Braniborské brány i monumentálního sídla spolkové vlády Říšského sněmu a někteří se nám ztratili v bludišti židovského památníku (Holocaust – Mahnmal).

Třetí den nás čekal skvělý výhled z 365 m vysoké dominanty Berlína – Televizní věže. Ocenili jsme hlavně perfektní signál WiFi :). Odpoledne jsme řádně vymrzli v nedalekém koncentračním táboře Sachsenhausen.

Čtvrtý den opět škola. Odpoledne jsme navštívili trosky kostela zničeného za 2. světové války Gedächtniskirche s jeho moderními přístavbami „Rtěnkou a Pudřenkou“, projeli kolem Sloupu vítězství, zavítali na Muzejní ostrov a prohlédli si nejznámější z muzeí –Pergamonmuseum s egyptskými a islámskými sbírkami. Chvíli jsme strávili i na Postupimském náměstí s moderními budovami a nejstarším berlínským semaforem. Někteří stále chtěli do ZOO :).

Ve čtvrtek jsme ve škole obdrželi certifikáty o absolvování kurzu. Odpoledne jsme se prošli kolem nejsouvislejšího zbytku berlínské zdi s různými výjevy z historie města. Pak nás čekal asi největší zážitek – berlínská pobočka muzea voskových figurín Madame Tussaud´s. Zde jsme se zvěčnili s mnohými osobnostmi německé i světové politiky, kultury i sportu (mj. A. Merkel, W. Churchill, B. Obama, M. Jackson, J. Depp, A. Einstein, S. Vettel, E.T., Star Wars …). Večer jsme se prošli bulvárem „Unter den Linden“ obklopeném řadou významných budov – velvyslanectví, muzea …; viděli jsme jednu ze 3 berlínských univerzit – Humboldtovu, památník obětem války Neue Wache  a na chvíli zakotvili u vánočních trhů u Gendarmmarktu.

Poslední den jsme se vydali k jednomu z bývalých hraničních přechodů mezi východním a západním Berlínem -  Checkpoint Charlie, cestou se vyfotili s několika pestrobarevnými Trabanty a po obědě jsme zamířili na cestu domů. Zastavili jsme se v Drážďanech, kde jsme shlédli podvečerní historické centrum (Semperoper, obrazovou galerii Zwinger s díly starých mistrů, Frauenkirche a tzv. Balkón Evropy), a pak už hurá na pořádné jídlo za maminkou :)

Doufám, že studenti si pobyt užili, přivezli si domů kromě suvenýrů a fotek s berlínskými medvědy i spoustu zážitků a alespoň několik německých slovíček :)