Hokejbal proti drogám 2010 - Plzeň

12.10.2010 13:26

Ve dnech 22. a 23. dubna 2010 se ve Štruncových sadech konalo regionální kolo celostátní mládežnické soutěže Hokejbal proti drogám. Poněvadž naše hokejky kromě přípravy na maturitu a zlepšování prospěchu neměly v těchto dnech do čeho píchnout, účastnil se tohoto klání po asi tříleté pauze i náš školní výběr. Naše soupiska nebyla sice dlouhá, ale při jejím sestavování se upřednostnila kvalita místo kvantity. Čtenář, orientující se v plzeňských hokejových kruzích, se jistě při pohledu na naši sestavu zatetelí blahem.

Pavel Sedláček (Sedli)

Na poslední chvíli ještě proběhla urputná telefonická jednání s trenérem české hokejové reprezentace Vladimírem Růžičkou ohledně uvolnění útočníka Jana Kováře pro tuto důležitou školní akci, ale bohužel p. Růžička neprojevil moc vstřícnosti a pochopení. Neustále hovořil o nějakém turnaji druhé kategorie – snad Švédských hrách nebo tak nějak. Nemohli jsme tedy poskládat dvě kompletní pětice, což se v některých okamžicích turnaje ukázalo jako vcelku důležité.

Ve čtvrtek se hrála utkání naší dokonce šestičlenné skupiny každý s každým. Hrací doba byla stanovena na 2x6 minut, což bohatě stačilo. Postupně jsme porazili INFIS 2:1, Gymnázium L. Pika 9:0, Obchodní akademii 4:2 a SPŠ stavební 3:0. Naše strojová kombinační hra se zadrhla až v zápase s elektrárnou, ve kterém jsme po několika sporných situacích padli 1:2. Toto klopýtnutí nás stálo postup do pátečních vyřazovacích bojů přímo z prvního místa do semifinále. Takto jsme si účast v něm museli vybojovat až ve čtvrtfinálovém souboji s třetím týmem druhé kvalifikační skupiny – družstvem SOŠ obchodu, užitého umění a designu. Hrací doba vyřazovacích zápasů byla prodloužena na 2x8 minut.

Zápas jsme chtěli začít naším velkým náporem. Bohužel Lvíče si již v 1. minutě pomohlo při pokrytí balónu chycením soupeřovy hole, za což následoval minutový odpočinek na trestné lavici. Po přečkání a zodpovědném odbránění přesilovky obchodníků jsme se konečně mohli pustit do naší fyzicky náročné nátlakové hry. Naše nájezdy do soupeřovy obranné třetiny ale kýžený gól nepřinášely. Několikrát byli naši útočníci v dobré pozici, ale jejich střely trefovaly pouze soupeřova gólmana. Ojedinělé útoky obchodníků se nám dařilo vcelku odrážet a pokud něco prošlo, mohli jsme se spolehnout na jistého Makyho. Na konci první půle i přes naše neustálé ostřelování soupeřova gólmana svítily na ukazateli skóre stále dvě nuly. Začátek druhé půle nás ale zastihl ve zcela jiné střelecké kondici. Již při našem prvním střídání jsme zavezli balón do útočné třetiny a dostali jsme se k zakončení. Míček chvíli poskakoval v brankovišti a soupeřův gólman ho stále nemohl dostat pod kontrolu. Trmu vrmu u obchodnické branky vyřešil Sedli, když prostě jen zblízka dorazil pohybující se míček za gólmanova záda - 1:0. Další gólová akce na sebe nenechala dlouho čekat. Lvíče u mantinelu podrželo míč a již je k vidění krásná kombinace na jeden dotek. Lvíče dává na Pitláka, který vzápětí vybízí úplně volného Páťu na druhé straně brankoviště k zakončení. Páťa bezpečně trefuje a je to už o dvě branky – 2:0. V dalším střídání se soupeř dopouští faulu a my máme možnost hrát přesilovku. U mantinelu za brankou se uvolňuje Kurcík a namazává volnému Vencovi, který prokazuje své střelecké umění – 3:0. Využíváme tedy přesilovku a v čase 2:35 zatloukáme další hřebíček do obchodnické rakve, když kombinujeme po ose Kurcík – Páťa – Sedli, aby si posledně jmenovaný přeci jen trochu spravil chuť po absolvování včerejších zápasů bez vstřeleného gólu – 4:0. Zápas je prakticky rozhodnut. Na soupeři je vidět, že fyzicky přestává stačit i proto, že střídá pouze šestici hráčů do pole. Utkání již pouze dohráváme a šetříme síly do semifinále, kde máme narazit na vítěze druhé skupiny – silný tým SOŠ strojní.

Strojaři jdou do tohoto utkání přímo, takže mají ušetřeno trochu sil, poněvadž dnes si ještě neťukli. My jsme se zase naopak slušně rozehráli, takže uvidíme. Semifinále začínáme podobně jako předchozí zápas. Než se rozkoukáme, jde Pitlák na trestnou lavici, poněvadž poněkud přitlačil v souboji s jedním z protihráčů. Oslabení přečkáme a po chvíli máme výhodu přesilové hry naopak my. I když jsme se nastěhovali do obranné třetiny strojařů, kromě několika nepřesných zakončení jsme ničeho nedosáhli. Při jednom ze soupeřových útoků Mrazákovi uniká u mantinelu jeden z útočníků a Mrazák zatahuje za záchranou brzdu. Jdeme opět do čtyř. Jenže naše útočné duo Venca s Páťou napadá soupeře tak vehementně, že ten ztrácí balón a my se dostáváme k zakončení, které musí řešit soupeřův gólman. Naši koncoví hráči ale ještě nechtějí vyklidit útočné pásmo bez boje a znovu získávají balón na své hole. Venca dává Páťovi a tomu se daří neuvěřitelný kousek, když ve vlastním oslabení procedí míček za gólmanova záda – 1:0. Jednobrankové vedení se nám daří do půle udržet. Druhou půli se nás strojaři, kterých je jako psů, pokouší zatlačit a Maky se musí ve svém brankovišti pořádně otáčet. My si musíme občas pomáhat lobovaným vyhozením míče do středního pásma. Po jednom takovém uvolnění ve druhé minutě se nám podaří získat míč a veplout do útočné třetiny. Kurcík drží za brankou balón a zkouší ho přes hůl bránícího protihráče dostat před branku. Tam ho z první ještě ve vzduchu trefuje obráncem tísněný Mrazák a gólman nemá žádnou šanci – 2:0. Zajímavé je, že se tak stalo při našem střídání, když za našeho pátého hráče prostě na plochu neměl kdo naskočit. Takže i náš druhý gól jsme dali prakticky ve hře ve čtyřech. Soupeřovi začíná docházet čas a dopouští se navíc dalšího faulu. Přesilovku odehrajeme spíše na jistotu. Plný počet hráčů vydrží na hrací ploše ale malou chvíli. Pitlák se totiž pustí do jemné rozmíšky s jedním ze strojařů. Rukavice dolů ale neletí, takže oba kohouti si jdou sednout pouze na jednu minutu. Strojaři ještě na konci zápasu využívají většího prostoru a několikrát nebezpečně vystřelí z větší vzdálenosti na naši branku. Z Makyho ale jistota přímo cáká a nedává soupeři ani nejmenší šanci ke zdramatizování koncovky. Po zodpovědně odehraném zápasu hlavně dozadu nás tedy čeká finále celého turnaje. Protože SOŠ dopravní si poradila s našimi přemožiteli ze skupiny SOŠ elektro bude právě velmi silná dopravka naším dnešním posledním soupeřem.

Na začátku zápasu jsme si tentokráte dali pozor na fauly a hned se to projevilo i gólově. Ještě v první minutě jsme se natlačili do pásma a Pitlák přihrává Vencovi, po jehož zakončení skáče naše střídačka radostí – 1:0. Aby toho nebylo málo v další minutě přidáváme druhý gól, když Páťa hledá u branky Lvíče, které prokazuje svoje individuální schopnosti a my vybuchujeme podruhé – 2:0. Dopraváci jsou jako opaření. Takový úvod zápasu nejspíše nečekali a nedostávají se vůbec do hry. Po celou první půli velmi zodpovědně bráníme a daří se nám nepouštět soupeře vůbec do zakončení. Na úvodní buly druhého poločasu se trochu odvážně postavil do té doby vzadu hrající Mazy, vyhrál ho, udržel dokonce míček na své holi a jal se postupovat dopředu. Kupodivu přešel přes oba zadáky, kteří mu překřížili cestu a zakončil. Bohužel jeho koncovka byla to jediné, co by se této krásné individuální akci dalo vytknout. Soupeř poté začal vystrkovat růžky a dvakrát nebezpečně vystřelil z asi deseti metrů. Maky obě střely vyrazil. Po jednom z vhazování se najednou valili tři naši útočníci na dva dopraváky. Bohužel Pitlákova zpětná přihrávka byla až moc zpětná, takže minula hůl našeho rádoby zakončujícího hráče a následoval okamžitý brejk do našeho obranného pásma. První nápor se naší přetížené obraně podařilo ustát, ale protože jednoho z hráčů se nám nepodařilo pokrýt včas, měl onen maník při druhém zakončení úlohu značně ulehčenou a Makyho prostřelil. Soupeři se tedy podařilo snížit příliš brzo, protože běžela teprve druhá minuta. Navíc mohl si dovolit střídat kompletní tři pětky. Dopravákům ale přeci jen ještě jeden gól chyběl a tak začali trochu více riskovat při svém útočení. Nám se tak několikrát otevřelo více prostoru při přechodu do útoku. Bohužel nějak nám zvlhl střelecký prach, protože naše střely buď létaly někam do kopru nebo jsme trefovali dobře postaveného soupeřova gólmana i při těch největších šancích. Dopravákům ale už mnoho času nezbývá a dokonce nám půldruhé minuty před koncem dávají trochu odechnout, když se dopouští útočného faulu a jdou do čtyř. Minutu před koncem dojíždí jeden z proti

hráčů Lvíčete za naší brankou, kterému se to ale vůbec nelíbí a sahá svému sokovi trošku do úsměvu. Ven jdou oba, ale zápas se dohrává po příchodu prvního dopraváckého hříšníka v plných počtech. Maky je nucen vytáhnout ještě jeden superzákrok, když se nám nepodaří pokrýt jednoho z útočníků. V posledních sekundách se nám daří dostat míč do útočné třetiny a udržet ho tam až do slastného konce zápasu. Ve finále Plzeňské oblasti tak porážíme dopravku 2:1.

Na slavnostním závěrečném předání cen Pitlák přebírá ocenění za nejlepšího hráče turnaje, celý tým poté pohár za celkové 1. místo a pozvánku na pražské republikové finále, které by se mělo odehrát v pátek 11. června. Naše malá farma HC Plzeň 1929 tak prokázala své hokejové schopnosti i na neklouzavém povrchu. Mládenci zahráli dnešní playoff velmi zodpovědně a šli si za svým cílem až do úplného konce. Velká gratulace a pochvala za předvedené výkony na hrací ploše. Teď už je pouze stačí potvrdit i ve školním prostředí. Pokud ke svým povinnostem přistoupí alespoň z poloviny tak zodpovědně jako dnes s klacíky, nemusíme se o jejich budoucnost vůbec strachovat.