Mikuláš navštívil i naši školu

13.12.2013 09:49

PLZEŇ - Datum 6. prosince je spjato už tradičně se slavením svátku svatého Mikuláše a stejně tomu bylo i letos. Ve čtvrtek 5.12. bylo možné spatřit tradiční trio Mikuláš-anděl-čert na mnoha místech v Česku a nejinak tomu bylo i na školách.
Tradiční trio chodí na většině základních i středních škol, je tomu tak i na Sportovní a podnikatelské střední škole v Plzni. Zde však letos připravili jednu novinku. Po letech, kdy se do kostýmů převlékali členové učitelského sboru, se tentokráte vydali mezi studenty jejich spolužáci ze čtvrtého ročníku.
Žáci čtvrtého ročníku z podnikatelské třídy se svěřeného úkolu zhostili s velkým elánem a pro své spolužáky si připravili opravdu nezapomenutelnou mikulášskou nadílku. O přítomnosti Mikuláše, dvou andělů a stáda čertů ještě před vstupem do jednotlivých tříd dávaly znamení rány z petard, které otřásaly celou školou.
„Byl to pro nás zajímavý zážitek a jsme rádi, že nám vedení školy dalo možnost, si v našem posledním roce na škole střihnout roli Mikuláše, anděla a čerta a připravit nadílku pro své mladší spolužáky, které potkáváme vlastně jen na chodbách,“ říká k nápadu vedení školy student, který byl převlečen do kostýmu Mikuláše.
Návštěvy svatého Mikuláše byly v dřívějších dobách krajově rozdílné. V chudších krajích dávaly děti před spaním punčochu za okno či dveře a ráno pak nacházely odměnu za své celoroční chování. Oproti tomu v bohatších krajích navštěvoval sv. Mikuláš děti osobně. Světec vcházel do světnice, zpravidla doprovázen andělem a čertem. Zatímco svatý Mikuláš vzbuzoval v dětech posvátnou úctu a anděl klid a pohodu, čert měl na starosti nahnat uličníkům něco strachu.
I mikulášský průvod na sportovce tyto úkoly splnil.

Jakub Vais, PH4

Mikuláš navštívil i naši školu - fotogalerie