SFL 2015/16 - tradičně jdeme do toho

14.12.2015 08:53

Datum: 11.11.2015

Místo: Horní Bříza, tělocvična SŠ

Akce: 1. kolo SFL chlapci

Účastníci: Arzberger Tomáš, Černý Ondřej, Fakan Jan, Holec Jan, Kopáček Josef, Křemen Jan, Le Thanh Huy, Matas Martin, Přibyl David, Ritschel Daniel, Ryška Milan, Voborský Jakub

Je to již pár měsíců, co náš školní futsalový tým skončil svoji spanilou cestu loňským ročníkem Středoškolské futsalové ligy, a najednou stojíme na prahu soutěže nové. Do 1. kola k nám byli přilosováni následující soupeři: Střední škola Horní Bříza, Obchodní akademie Plzeň a Střední odborné učiliště stavební Plzeň. Tělocvičnu měla k dispozici pouze Horní Bříza, tak cíl naší cesty byl jasný. Čekala nás sice útulná tělocvična, ale rozměrově nebyla z největších. Z loňského hvězdného týmu zbyli pouze tři kopáči, ale snad poprvé v historii skládání školních týmů jsme tentokráte mohli počítat s pomocí několika hráčů plzeňské Viktorie. O soupeřích jsme toho moc nevěděli, ale tušili jsme, že naším nejvážnějším soupeřem bude obchodka. Každopádně jsme se sami pasovali do role favoritů, a poněvadž z 1. kola postupovali hned dva týmy, možnost vyřazení jsme si nepřipouštěli.

Hned v úvodním zápase jsme nastoupili proti domácímu týmu. Zvolili jsme taktiku cukru a biče. Do branky se postavil Příba a utkání začala čtyřka, kterou jsme si interně pojmenovali jako „ohřívače“. Ta měla za úkol soupeře připravit (zahřát), aby druhá čtyřka (kolotočáři) poté spustila svůj koncert. A skutečně se tak stalo. Když ohřívači odcházeli z placu, byl stav stále 0:0. Když se na plac vraceli, aby vystřídali kololočáře, bylo již po zápase. V té době byl totiž domácí gólman přinucen třikrát si dojít pro balón do vlastní sítě. Do přestávky skóre narostlo na pohodlných 7:0 a do branky šel Kombo. Ten sice nulu neudržel, ale konečný stav 13:1 hovořil jasně. Hlavně kolotočáři motali soupeře, jakoby spolu hráli od malička. O branky se podělili Azba 6x, Křemínek 3x a po jednom bonbónku přidali Míňa, Holy, Maty a Ritchi.

Obchodka poté porazila stavaře 4:1 a stavaři Horní Břízu 8:4. Poté přišla řada opět na nás v utkání proti obchodce. Začali tentokráte kolotočáři s Příbou v brance a dvěma rychlými trefami se uklidnili. Možná až trochu moc, poněvadž soupeř vzápětí snižuje. Nenecháváme ale nic náhodě, a i když v kádru obchodky je několik současných i bývalých Viktoriánů, přetlačujeme soupeře a po pěkných kombinacích do poločasu navyšujeme skóre až na 7:1. Ve druhé půli jsme poněkud ubrali plyn, ale konečný výsledek 9:3 nás bezpečně posouvá před posledním utkáním do dalšího kola. Branky stříleli Azba 3x, Křemínek 2x, Ritschi 2x a Voby s Míňou.

Do našeho posledního zápasu proti stavařům se šel do branky postavit Kombo a v poli se poctivě prostřídali všichni kopáči. Utkání jsme nešťastným soupeřům totálně znechutili, poněvadž již poločasový výsledek znamenal nálož 9:1, abychom konto soupeře nakonec zatížili 19 brankami. Přítomní diváci tak mohli vidět exhibiční hru se spoustou nádherných kombinací i z toho důvodu, že soupeř nenašel hlavně psychické síly čelit našemu uragánu. Trefovali se Křemínek 6x, Holy a Maty 3x, Azba, Míňa, Ritschi po 2 a jeden zářez si připsal Ondra. Obchodka si jako druhý postupující nakonec spravila chuť na domácím týmu, který porazila 8:2.

Takto jednoznačný průběh turnaje jsme určitě nečekali, i když se dalo tušit, že s postupem bychom neměli mít problém. Bohužel soupeři nás vůbec neprověřili a tak opravdovou sílu našeho týmu poznáme až v následujícím kole, kde to bude určitě úplně o něčem jiném. Již z toho důvodu, že narazíme na velmi těžké protivníky a postupovat bude pouze vítěz. Svoji roli opět sehraje i prostředí. Pokud se ale budeme prezentovat podobnou hrou jako dnes, přidá se i tolik potřebné štěstíčko, mohli bychom se o další postup pořádně poprat. Dnes každopádně hezky my!!!

 

Datum: 7.12.2015

Místo: Plzeň, tělocvična SOU elektrotechnické

Akce: 2. kolo SFL chlapci

Účastníci: Arzberger Tomáš, Černý Ondřej, Fakan Jan, Holec Jan, Kopáček Josef, Kratochvíl Miloš, Křemen Jan, Le Thanh Huy, Matas Martin, Přibyl David, Ritschel Daniel, Ryška Milan, Sklenář Vít, Voborský Jakub

Po exhibičních výkonech, díky kterým jsme prvním kolem projeli jako nůž máslem, nás podobně jako vloni čekala ve druhém kole SFL skvrňanská tělocvična místního elektroučiliště. I naši soupeři byli podobní: domácí SOU elektrotechnické Plzeň, SOŠ a SOU Horšovský Týn a jediné jiné jméno bylo u VOŠ a SPŠE Plzeň. Očekávali jsme o poznání těžší soupeře, kteří by měli naplno prověřit naše herní kvality. Turnaje jsme se po loňských zkušenostech poněkud obávali z důvodu malé hrací plochy a nepřítomnosti sudích. Bohužel letos již z tohoto druhého kola postupoval dále pouze vítěz, z čehož bylo patrné, že je před námi velká výzva. Oproti minulému kolu se do sestavy vrátil loňský démon Sklenář a svoje schopnosti přišel předvést Kratochvíl, čímž kvalita našeho kádru obrovsky stoupla.

Z úvodního dramatického utkání vyšel vítězně favorizovaný výběr elektroprůmyslovky, který udolal elektroučiliště 4:3. Nás poté čekali Chodové. Sice jsme začali vlažně, když soupeř rychle dokázal odpovědět na naši vedoucí branku, ale postupem času jsme dostali zápas pod kontrolu a dovedli ho v poklidu do vítězného konce s pohodlným skóre 10:2. Očekávali jsme, že Horšák by neměl být vážnějším soupeřem, což se také potvrdilo. Ten poté v dalším utkání podlehl domácím borcům 2:4 a vypadl tak ze hry o postup. Nás naopak čekal prakticky rozhodující souboj s výběrem elektrárny, která z prvního místa postoupila ze skupiny smrti, když za sebou nechala tradiční silné týmy ze strojárny, dopravky a INFISu. K zápasu jsme přistoupili o poznání zodpovědněji než k našemu prvnímu utkání. Soupeř se sice snažil, když ve svých řadách měl několik šikovných kopáčů, ale na kolotoč, který začaly předvádět naše hvězdy, vůbec nedokázal najít odpověď. Naši mládenci nechtěli nechat nikoho na pochybách, že zbylé týmy jsou tu dnes pouze do počtu a elektroprůmyslovku poráží neskutečným výsledkem 11:0. Postup jsme měli prakticky v kapse, a s tímto vědomím jsme hned v následujícím utkání předvedli další exhibiční výkon proti domácímu výběru, který porážíme opět vysokým rozdílem 14:2. Na závěr ještě elektrárna poráží Horšovský Týn 7:5. Kdo střílel branky, není vůbec podstatné, poněvadž jsme opět podali opravdu vynikající týmový výkon.

Rozhodně jsme očekávali tužší odpor jednotlivých soupeřů. To, že jsme doposud „spláchli“ všechny školní výběry, nás ale vůbec nesmí ukolébat, poněvadž bychom mohli podcenit hned příští turnaj – finále západočeské divize. Náš školní výběr se poprvé ve své historii může opřít o několik hráčů viktoriánských mládežnických fotbalových výběrů – a okamžitě je to poznat na kvalitě námi předváděné hry. Náš výběr má v letošní sezóně obrovský potenciál, se kterým máme šanci dojít hodně daleko. Pokud udržíme tým pohromadě a přistoupíme k zápasům zodpovědně, mohli bychom se dočkat ještě několika nádherných futsalových představení. Tak se nechme překvapit.

 

Datum: 11.12.2015

Místo: Sedlčany, tělocvična GaSOSE

Akce: 1. kolo SFL dívky

Účastníci: Gnändigerová Vivien, Janiková Anežka, Jůnová Michaela, Leitermannová Kristýna, Mertlová Barbora, Peklová Štěpánka, Racková Diana, Slovenkaiová Eliška

Náš dívčí školní futsalový tým si na svoje první kolo SFL musel počkat až do prosince. Ke kostře loňského týmu se letos připojily nadějné tváře z prvního ročníku, což bylo velmi důležité vzhledem k rozložení sil během náročného turnaje. Před turnajem samotným jsme absolvovali pouze jeden trénink, během kterého se hlavně nové hráčky seznamovaly s futsalovými zákonitostmi. Šlo vysledovat, že chvíli bude trvat, než se dívkám podaří nalézt společnou řeč. Bohužel hned v úvodním kole nás čekala skupina smrti. Ředitelství ligy k nám vcelku nepochopitelně nalosovalo k silné plzeňské SZŠ a VOZŠ (zdrávka), týmy z Příbrami (SPVOŠ) a ze Sedlčan (GaSOŠE). Navíc jsme měli zajíždět právě až do nejdelší destinace – do Sedlčan. Nechtěli jsme ale zbytečně komplikovat organizační záležitosti a místo konání turnaje jsme akceptovali (dívky se tak alespoň podívají do jiného než plzeňského prostředí). Týmy našich soupeřek byly obrovsky silné, minimálně na naší úrovni. Zdrávka přijela hned se třemi hráčkami plzeňské Viktorky (další, naštěstí pro nás, nemohly z různých důvodů nastoupit), s místními hráčkami jsme svedli vyrovnanou bitvu v loňském konferenčním finále a příbramský soubor měl ve svém středu také několik vynikajících fotbalistek. Do dalšího kola postupoval pouze vítěz a sám kouč našeho týmu to s vyhlídkami na další postup neviděl vůbec růžově. Do Sedlčan jsme se přepravili dvěma osobními vozy kupodivu bez větších komplikací – předpovídané náledí se naštěstí nekonalo. Čekala nás fantastická moderní víceúčelová sedlčanská hala místního školského zařízení, ve které byla opravdu radost hrát.

Původní návrh, aby se hrálo předlouhých 2x20 minut jsme naštěstí očesali na klasických 2x15 i toho důvodu, že by se celý turnaj neúnosně protáhl. Na místo samotné jsme dorazili včas a mohli jsme tak shlédnout úvodní výborný a velmi kvalitní zápas mezi domácími hráčkami a Příbramí. Vyrovnané utkání nakonec strhly na svoji stranu příbramské hráčky díky svým smrtícím brejkům v poměru 5:3. Každopádně jsme se mohli takticky připravit na svá utkání. Po pauze, když si naše příští soupeřky z domácího týmu odpočinuly, nás čekal náš úvodní velmi důležitý zápas právě proti nebezpečným domácím hráčkám. Nevyslovenou otázkou bylo, kterak se s obrovsky náročným turnajem popasují naše největší hvězdy Diana s Eliškou, pro které to byl po předlouhé rekonvalescenci první ostrý kontakt s balónem. Fyzička u našich klíčových hráček prakticky neexistovala – i když, jak se později ukázalo, zřejmě si holky vymýšlely. Nastoupili jsme s osvědčenou loňskou sestavou, ale od úvodního hvizdu byla na našich hráčkách patrna nerozehranost a těžkopádnost. Daří se nám sice vytvořit si několik nadějných příležitostí, ale naše zakončení jsou nepřesná nebo střely kryje domácí gólmanka. Přeci jen se ale díky Dianě ujímáme vedení. Útočné snažení domácích hráček se nám vcelku daří pacifikovat, ale po chvíli se dopouštíme fatální chyby a soupeřky srovnávají. O přestávce se snažíme navzájem povzbudit, poněvadž to vypadá, že bude rozhodovat jediná branka. I ve druhé půli máme optickou převahu, ale opět nedokážeme dotáhnout vytvořené příležitosti do zdárného konce. Hlavně na Dianě je vidět, že jí zatím chybí větší jistota při práci s balónem. Přesto při jedné akci netypicky důrazně jde do míče a daří se jí propasírovat kouli pod tělem gólmanky. Silou vůle držíme hubené vedení až skoro do samotného konce zápasu. Pár vteřin před sirénou zkouší jedna ze soupeřek stíhat balón, kterému jde naproti Vivien. Ta je také u něj dříve, ale protihráčka skluzem zajíždí do naší gólmanky a jedna z jejích dolních končetin zůstává pod ní. Bohužel utkání musí být na dlouhé minuty přerušeno, poněvadž je přivolána záchranka k blíže nespecifikovanému bolestivému zranění soupeřky. Po této nešťastné události těch zbývajících pár vteřin přečkáme a připisujeme si tak důležité vydřené první vítězství.

Hned v dalším utkání máme narazit na naše plzeňské soupeřky, které ale ještě nejsou v místě konání akce. Po vzájemné domluvě se tedy připravujeme na důležitý souboj s příbramskými rivalkami. Ještě než se ale pustíme do boje, zdrávka dorazí a pořadatel se vrací k původnímu rozpisu zápasů – možná klíčový okamžik celého turnaje. Nastupujeme tedy proti zdrávce, která se sice rozcvičit stihla, ale má za sebou předlouhou cestu linkovými autobusy. Dívky se navzájem znají a jde tedy o velmi prestižní souboj fotbalových spoluhráček. Jakoby ale na hrací plochu nastoupilo jiné družstvo než v předchozím utkání. Než se zdravotnice rozkoukají, tahá jejich viktoriánská gólmanka hned dvakrát kouli ze své branky. Našich holek je plné hřiště a vůbec nepouštíme soupeřky do zápasu. Skóre utěšeně narůstá a soupeřky si začínají vytvářet příležitosti až za stavu 5:0 v náš prospěch. Vivien ale svými zákroky nedovolí vůbec žádné zdramatizování utkání. Obrovským přínosem je hra našich mladých pistolnic, které jsou k neutahání. Po přestávce kontrolujeme hru, i když soupeřky dělají rošádu v brance (mimochodem nová gólmanka nás několikrát vynikajícími zákroky vychytává) a pokoušíme se šetřit síly na očekávaný rozhodující zápas. Přesto se nám daří proměnit další dvě z našich pěkných kombinačních akcí, zatímco Vivien drží čisté konto. Nervózní soupeřky se prakticky vůbec nedostaly do hry. Pětkrát se trefuje Diana a svůj příspěvek přidává také Týna s Míšou. Zdrávku, ze které jsme měli velké obavy, bezpečně vyprovázíme sedmibrankovým přídělem. Bohužel to není pro naše plzeňské soupeřky ještě zdaleka vše, poněvadž hned po dalším utkání odcházejí z hrací plochy také s hlavami dole, když je poráží i Příbram v poměru 6:1 – jsou tedy ze hry venku. Pozitivní pro náš tým ale je, že nám přeci jen poněkud „připravili“ našeho příštího soupeře.

Příbramský tým tlačí čas, poněvadž hodlají chytit spoj ve 13. hodin. S radostí přistupujeme na jejich návrh odehrát naše vzájemné utkání prakticky okamžitě. Náš rozjetý tým pokračuje v krasojízdě, a i když by nám měla stačit i remíza v tomto posledním utkání, nechceme ponechat nic náhodě. Při bránění se soustřeďujeme hlavně na jejich dva útočné hroty, které zářily v předchozích zápasech. Ty ale viditelně ztratily předchozí jiskru, zatímco náš tým několikrát nádherně vykombinovává soupeřky a dostává se do vedení. Náš výkon roste minutu od minuty a je vidět, že jsme jistější na balónu. Na našich oporách, kterým zdatně sekundují ostatní hráčky, nyní již prakticky není vidět žádná herní pauza. Dívky jsou v transu, takže ani není potřeba využít taktického tájmu (i vzhledem k soupeřkám, které tlačí čas). Poločasové vedení 3:0, které několika klíčovými zákroky krátce před přestávkou jistí Vivien, nás velmi přibližuje k radostnému návratu do Plzně. Soupeřky již nemají sílu na zvrat, ale přesto se příbramská kouzelnice po přestávce přeci jen jednou nádherně z voleje trefuje. Snižuje tak pouze na 5:1 a naše holky poté ještě navíc přidávají jednu branku. Diana si připisuje hattrick, dvakrát se po svých výletech k soupeřově brance trefuje Míša a premiérovou zaslouženou branku si připisuje i Štěpánka.   

Náš výkon rostl zápas od zápasu. Svou roli sehrálo i pořadí zápasů a také zkušenosti z předchozích let. Každopádně jsme zaslouženě postoupili ze skupiny smrti. Našim dívkám postupně s rostoucím sebevědomím narostla křídla. Sehráli jsme tři obrovsky těžká utkání, i když výsledek dvou z nich tuto okolnost vůbec nenaznačuje. Škoda, že u toho nemohli být naši fanoušci, kteří by si náležitě vychutnali rostoucí kvalitu naší předváděné hry. Nyní nás čeká finále západočeské divize. Pokud navážeme na výkon z dnešního miniturnaje, nemusíme být rozhodně vůbec bez šancí na další úspěch. Dívkám je třeba složit poklonu za opravdu skvělé výkony a výbornou reprezentaci naší školy. Tak se příště přijďte podívat, kterak válí naše dívky.

Zpracoval: Jonák

Fotogalerie: SFL 2015/16 - tradičně jdeme do toho