Akce: Finále Divize C Západní Čechy SFL chlapci, dívky

Účastníci:

Účastníci: Arzberger Tomáš, Holec Jan, Kopáček Josef, Křemen Jan, Le Thanh Huy, Matas Martin, Ritschel Daniel, Ryška Milan, Řezáč Petr, Sklenář Vít, Štursa Ondřej, Voborský Jakub

Účastníci: Gnändigerová Vivien, Janiková Anežka, Jůnová Michaela, Leitermannová Kristýna, Mertlová Barbora, Peklová Štěpánka, Slovenkaiová Eliška

Bez jednoho dne je tomu přesně rok, co oba naše týmy ovládly divizní finále SFL. Dnešního dne jsme hodlali tento historický úspěch zopakovat. Zatímco chlapecký tým doposud procházel jednotlivými koly jako nůž máslem a hýřil optimismem, dívčí soubor se bohužel musel popasovat s absencí naší čarostřelkyně Diany, která měla lví podíl na obrovském úspěchu v nabitém předchozím kole. Chlapci se měli postupně utkat s karlovarskou Obchodní akademií a domažlickým Gymnáziem. Dívky hodlaly vyzvat Masarykovy gymnazistky a plzeňské strojařky od p. profesora Švejcara.  Chlapecké zápasy se hrály na 2 x 15 minut, zatímco dívčí na 2 x 10 minut.

Celý turnaj začal vzájemným soubojem soupeřek našich děvčat. Šlo vysledovat, že oba týmy se neprobojovaly do divizního finále náhodou. V obou souborech hrály dívky, které se dokázaly postavit k balónu. Misku na pomyslných vahách na svoji stranu nakonec strhly strojařky díky účasti technicky a střelecky disponované mladé naděje plzeňské Viktorky. Strojařky v kvalitním utkání poráží gymnazistky 5:3.

Poté již přicházejí na řadu naši chlapci. Jejich soupeř z Karlových Varů přijel pouze se šesti hráči do pole, což hrálo do karet naší nabité lavičce. Lázeňští šviháci absolvovali pouze jedno základní kolo a našim natěšeným kopáčům nebyli prakticky žádným soupeřem. Kromě několika nepříjemných střel v úvodu utkání nemají naši gólmani, kteří se o půli vystřídali, takřka žádnou práci. Po pohledných kombinacích i individuálních akcích střílíme jednu branku za druhou. O 11 míčů v soupeřově síti se podělili: Křemís 3x, Arzba 2x, Holy, Kopy, Ritschi, Míňa, Ondra a Voby. První pohodový krok tak máme za sebou.

V dalším utkání se na scénu dostávají i naše dívky. Tentokráte jsou počty na lavičkách opačné. Přesto proti gymnazistkám začínáme aktivně a tlačíme se před jejich svatyni. I když některé naše velké šance zůstávají nevyužity, přeci jen Eliška po ideálních výhozech Vivien do poločasu prostřeluje dvakrát gólmanku soupeřek. Naše dívky po celé utkání poctivě brání a protihráčky se za celý zápas nedokáží dostat do jediné vážnější šance. Ve druhé půli se snažíme naše vedení ještě navýšit, abychom měli ve druhém zápase výhodu skóre. Po dalších neproměněných šancích se přeci jen znovu trefuje Eliška, kterou vzápětí napodobuje neopakovatelným věšákem do šibenice Míša. S konečným stavem zápasu 4:0 v náš prospěch jakožto s předvedenou hrou musíme být spokojeni.

Chlapci mají nyní před sebou rozhodující zápas o postup proti chodským chasníkům, kteří v dosavadním průběhu letošního ročníku neobdrželi jedinou branku. Také lavička našeho druhého soupeře ale není příliš početná. Tentokráte je vidět, že jsme narazili na o poznání kvalitnějšího soupeře. Přesto poctivou a důslednější hrou si začínáme vytvářet příležitosti a po první brance v soupeřově síti se uvolňujeme. Řádí hlavně naše první čtyřka, která své soupeře dokáže pěkně roztočit. Naši obranáři ve druhé čtveřici ale mají velké problémy, když jsou většinou o krok pozadu za protihráči. Víťa ale drží a poločasové skóre 5:0 vyznívá jasně v náš prospěch. Zápas je prakticky rozhodnut, začínáme točit sestavu včetně gólmanů a tempo naší hry již nedosahuje první půle. Soupeř po jedné naší chybě v obranných řadách snižuje, ale jistotu na naše sálovky vracejí další dva zářezy naší elitní formace. Postupu do konferenčního finále tedy již nic nebrání. O branky se podělili: Azba 3x, Míňa 2x, Křemís 2x

Nyní mají před sebou přetěžký úkol naše dívky. Taktika je jasná a jednoduchá – zpacifikovat špílmachryni soupeřek a pokusit se vstřelit nějakou tu branku. Přesně v tomto duchu se celé utkání odehrává. Vivien provokuje zadní řady protihráček přesnými výhozy na nabíhající Elišku, zatímco naše obrana se snaží od balónu oddělit Jessiku (útok Viktorky). Eliška se nejdříve pouze zastřeluje, aby po chvíli proměnila alespoň jeden ze svých brejků. Několik minut se nám daří držet soupeřky na uzdě, ale kvalita Jessiky se přeci jen projevuje, když v krátké době hned dvakrát po sobě dokáže přejít přes naše hráčky a nechytatelně zavěsit. Naštěstí hned po naší rozehrávce ze středového kruhu využíváme nesoustředěnosti soupeřek a po rychlé kombinaci Týna vytahuje trumf v podobě přesného zakončení k levé tyči a skóre dorovnává. Strašně důležitou branku se nám navíc daří oflekovat dalším přesným zásahem Elišky z takřka nulového úhlu. Poločas tedy končíme s nadějným skóre 3:2 v náš prospěch. Ještě je ale před námi celá druhá přetěžká půle. Dívky obětavě brání každý výpad soupeřek. Střely z dálky bezpečně chytá Vivien, a když se již soupeřky dostávají do větší šance, ztroskotávají naštěstí na svojí zbrklosti. Únava našich dívek se začíná stupňovat, ale na soupeřkách je s přibývajícím časem vidět, že ztrácejí víru na obrat utkání. Několik dalších našich šancí zůstává sice nevyužito, ale to nám vůbec nevadí, poněvadž ve druhé půli dokážeme udržet čisté konto, i když Jessiky je plné hřiště. V přetěžkém utkání si naše dívky hrábly až na dno svých sil, ale po obětavém a taktickém výkonu napodobují své spolužáky, když postupují do dalšího kola SFL.

Zatímco vloni byl postup dívek jistější, dnes se karta obrátila, když chlapci nedali svým soupeřům žádnou šanci. Každopádně podruhé ve dvou letech oba naše týmy ovládly celou Západočeskou oblast, což je něco neskutečného a nepředstavitelného. Zkušenosti z předchozích let sice nesou své ovoce, ale je pravda, že se letos podařilo sestavit kvalitní kádr v obou týmech. Velké poděkování patří také našim fanouškům, kteří nám připravili svým povzbuzováním domácí prostředí. Nyní nás čeká příští měsíc konferenční finále, ze kterého postupují první dva celky do celostátního vyvrcholení celé soutěže. Pokud sestavy obou celků zůstanou pohromadě (nebo se ještě zkvalitní), nemusejí být naše vyhlídky pesimistické. Již samotný postup do českého finále je sice obrovským úspěchem, ale proč bychom měli zůstat při zemi? Tak nám v Praze držte palce nebo nás přijďte povzbudit osobně.