Akce: Konferenční finále „Západ“ SFL chlapci i dívky

Účastníci:

Chlapci: Arzberger Tomáš, Černý Ondřej, Holec Jan, Kopáček Josef, Křemen Jan, Le Thanh Huy, Matas Martin, Ritschel Daniel, Ryška Milan, Sklenář Vít, Štursa Ondřej, Voborský Jakub

Dívky: Gnändigerová Vivien, Janiková Anežka, Jůnová Michaela, Leitermannová Kristýna, Mertlová Barbora, Peklová Štěpánka, Racková Diana, Slovenkaiová Eliška

Letošnímu konferenčnímu finále předcházelo spoustu organizačních zmatků. Zatímco datum a místo finále celostátního bylo známé hezkých pár dnů dopředu (nevím, jak to ti Moraváci dělají, že české týmy posílají čím dál víc na východ – letos Hodonín), informace o konferenčním finále Západ nějak ne a ne přijít. Na východě bylo již dávno odehráno, na 6.4. byl naplánován Hodonín a my stále nic. Až ve středu 30. 3. v pozdních večerních hodinách přichází kusé informace, že chlapci pravděpodobně sehrají svůj turnaj v pondělí 4.4. v Příbrami a dívky možná také – pokud bude volná hala. Až před víkendem přišlo konečně potvrzení celé akce a mohli jsme tak začít narychlo organizovat výjezd.

Turnaj se měl odehrát ve stejné hale, která pamatovala náš loňský famózní postup chlapeckého týmu. Hrací plocha je menších rozměrů s minimálním místem za autovými čarami, ale hráli jsme již na menších hřištích. Naši chlapci se měli postupně utkat s domácím výběrem OA a VOŠ Příbram, pražskou OA Hovorčovická a na samotný závěr vyzvat SŠT Most. Dívkám nepřijely soupeřky z Mladé Boleslavi, které byly dle kuloárních informací papírově nejslabším týmem. Každopádně holky čekaly dvě obrovsky náročná utkání proti „starým známým“ Pražačkám z OA Hovorčovická a proti vcelku neznámému výběru VOŠ, SPŠ, SŠS a CR Varnsdorf. Organizátory tlačil čas, takže každé utkání se hrálo na opravdu neobvyklých 1x20 minut s klasickým počítáním faulů.

V úvodním vyrovnaném zápase chlapecké části Most poráží Prahu 3:2. Potom vybuchuje první bomba. Dívky z Varnsdorfu nejsou žádná ořezávátka a soustředěným výkonem vyklepávají Pražačky 3:1, když rozdílové hráčky jsou obě gólmanky. Naším dívkám nebude co závidět. Ale to již přichází na řadu naši chlapci proti hvězdnému výběru Příbrami, v jehož řadách je i několik účastníků juniorské Ligy mistrů (UEFA Youth League) !!! Zápas jsme začali vlažně, když se až příliš snažíme tvořit hru a ztrácíme míče. Hned po minutě musí Víťa lovit míč ze své sítě po první střele na svoji branku. Naše první čtyřka se sice nevzdává, ale po další chybě a přečíslení je to již 0:2. Když v 6. minutě domácí přidávají třetí branku, tušíme, že utkání se bude těžko otáčet. Přesto si vytváříme několik dobrých příležitostí, kdy nám ale chybí kousek toho pověstného štěstíčka. Do zápasu jsme se sice postupně dostat dokázali, když se nám podařilo hru minimálně vyrovnat, ale stačí to pouze na kosmetickou úpravu skóre v poslední minutě Štursíkovou trefou. Příbram si utkání zkušeně hlídá a proměňuje výborný vstup do utkání ve vítězství. Takže jako vloni prohra v prvním zápase s domácím favoritem.

Nyní jsou na řadě dívky, které čeká boj proti Pražačkám hrajícím o všechno. Víme, že soupeřky mají slabinu v brance, takže budeme zkoušet pálit z každé pozice. Ve 3. minutě si Míša nabíhá ze zadních řad a svým důrazem dostává balón až za brankovou čáru – 1:0. Soupeřky ale srovnávají za další dvě minuty skákavou střelou zpoza našich zadaček – 1:1. Míša je ale v laufu a stačí jí půl minuty, aby další ranou strhla vedení na naši stranu – 2:1. V 8. minutě je pohled na časomíru ještě radostnější, když Diana protrhává svoji dosavadní střeleckou smůlu – 3:1. Bohužel za další minutu soupeřky snižují na rozdíl jediného gólu 3:2. To již na našich dívkách začíná být patrná únava a nepomáhá ani střídání. Hraje se ve velkém tempu a ani po našem tajmu se obraz hry nemění. Soupeřky nás tlačí a my se bráníme zuby nehty. Pět minut před koncem je to tady – Pražačky srovnávají na 3:3. Aby toho nebylo málo, dvě minuty před koncem jsme v ještě horší situaci, když rozjeté soupeřky se poprvé v utkání ujímají vedení – 3:4. Uchylujeme se k poslednímu zoufalému tlaku a Eliška půl minuty před koncem z ostrého úhlu prostřeluje gólmanku – 4:4. S trochou štěstí z vyčerpávajícího utkání vydolováváme velmi cennou remízu. Dívky toho ale mají plné brejle.

Na palubovku k zápasu o naději nastupují naši chlapci. Čeká nás pražský výběr hráčů většinou z Bohemky a Motorletu. Tentokráte do utkání vstupujeme o poznání zodpovědněji a ve 2. minutě nás posílá do vedení Azba – 1:0, aby hned za minutu si připsal další zářez – 2:0. Víťa při soupeřových střelách zamyká branku, což dává našim hráčům v poli křídla. Kolem 10. minuty během dvaceti vteřin po krásných kombinacích navyšují skóre Ritschi – 3:0 a Štursík – 4:0. To je již hodně nadějné, ale nesmíme přestat myslet i na obranu – v brance ale máme Víťu. Za další minutu branku přidává Holy – 5:0 a účet utkání, ve kterém jsme byli pány na hřišti, uzavírá dvě minuty před koncem Míňa – 6:0. I skóre může hrát svoji roli – což se později ukáže.

Dívky mají před sebou rozhodující utkání, ve kterém k postupu „stačí“ neprohrát o více než jednu branku. Větší pauza mezi zápasy nahrává Varnsdorfu, o kterém již víme, že mají v týmu velmi šikovné a houževnaté hráčky s vynikající gólmankou v čele. Od začátku utkání sledujeme vysoce taktickou bitvu, kde se čeká na první chybu. Snažíme se šetřit síly, kde se dá. Chvíli to vypadá, že naše hráčky začínají mít opticky navrch, když se stále více tlačí k brance soupeřek. Bohužel v 6. minutě nestíháme bránit jeden z výpadů a padáme – 0:1. Dostáváme se potom k několika zajímavým střeleckým pokusům, ale gólmanka je vždy na místě. Opět je potřeba vzít si tajm, pošetřit síly a uklidnit emoce, které dívkami cloumají. Stále máme utkání ve své moci tím spíš, když v 16. minutě se Eliška ocitá sama před gólmankou a pálí. Balón brankářka vyráží přímo do Elišky, od které míč šťastně doputovává do sítě – 1:1. Máme chvíli možnost bojovat dokonce o vítězství, ale tři minuty před koncem nám tuhne krev v žilách, když se opět prosazuje jedna ze subtilních varnsdorfských hráček – 1:2. I když soupeřky ještě několikrát zahrozí, závěr utkání již dohráváme takticky u rohového praporku. Potřebný výsledek naše dívky tedy uhrát dokázaly. Před turnajem jsme si mysleli na druhé postupové místo, ale vůbec by nás nenapadlo, že Černý Petr nakonec zůstane favorizovaným Pražačkám. Vyrovnaná utkání nakonec rozhodly maličkosti a trochu toho štěstíčka. Dívky tedy zakončí svoji pouť na finálovém klání v Hodoníně. Ještě máme ve hře ale i náš druhý soubor.

Los nakonec dopadl tak, že naši chlapci sehrají až závěrečné utkání celého turnaje, takže budou vědět, jaký výsledek bude postačovat k dalšímu postupu. Nyní jsou na řadě hráči Příbrami a Mostu. S úžasem sledujeme jak Mostečáci vzdorují favoritovi a dokonce jdou do vedení. Šancí je spoustu, ale Příbrami snad deset minut trvá, než dokáže vstřelit vyrovnávací branku. To je ale nakonec málo, poněvadž Most chvíli před koncem strhává vedení na svoji stranu. Rozuzlení přichází dokonce až po závěrečném hvizdu, když Příbram ještě zahrává desítku. Naši chlapci již propočítávají varianty dopředu a drží proto palce příbramskému šutérovi. Ten ale pálí pouze do tyče. Další překvapení je tedy na světě. Při očekávané výhře Příbrami v dalším utkání proti Pražákům bychom museli Most porazit minimálně o dvě branky, což není málo.

Příbram ale není v nejlepším rozpoložení a i další utkání rozjíždí hrůzostrašně. Místní gólman začíná lovit míče ze své sítě, což je doprovázeno obrovskými ovacemi našich hráčů. Když na ukazateli skóre svítí stav 4:0 ve prospěch pražské školy, naši chlapci začínají paradoxně povzbuzovat domácí hráče, poněvadž nás stavem skóre pomalu začínají ohrožovat Pražáci. A zřejmě to pomáhá, jelikož Příbram snižuje. Nyní se opět fandí Praze, která vzápětí odpovídá. Utkání nakonec končí pro nás optimálním výsledkem 5:1 ve prospěch Pražanů. Znamená to jediné – bez ohledu na náš poslední zápas postupujeme na finálový turnaj do Hodonína.

V posledním utkání si to na férovku rozdáváme o první flek s Mostem. Máme sice optickou převahu, ale nedokážeme proměnit svoje příležitosti. Až v 9. minutě po krásném signálu trhá Křemínek síť soupeřovy branky – 1:0. Za další tři minuty posílá stejný hráč svoji pumelici o břevno za brankovou čáru – 2:0. Štursík za další necelou minutu dává razítko na náš výkon. Chlapci začínají hrát exhibičně, což se nám vymstívá v podobě soupeřova snížení – 3:1. Pět minut před koncem brzdí soupeře v dalším rozletu Ritchi – 4:1. Poslední slovo má sice minutu před koncem soupeř – 4:2, ale to na věci již nic nemění. Utkání by samozřejmě zřejmě vypadalo jinak, kdyby soupeřům o něco šlo. Takto to byla již jen přehlídka pohledných futsalových akcí ve vcelku bezstarostném tempu.

Absolvovali jsme další fantastický turnaj s ještě fantastičtějšími výsledky. Po roce se oba naše týmy kvalifikovaly mezi nejlepší čtyři středoškolské celky. Opět musíme poděkovat našim věrným fanouškům, kteří nám vytvořili v příbramské hale domácí prostředí. Bohužel ještě tentýž den začaly chodit samé negativní zprávy ohledně složení chlapeckého týmu na závěrečném turnaji. S ohledem na tyto okolnosti bohužel naše vyhlídky na úspěch ve finálovém turnaji klesají. Již nyní si ale můžeme být jisti, že horší výsledek než v loňském roce přivést nemůžeme. Zkrátka opět si závěrečný turnaj pojedeme užít a uvidíme, s jakou se navrátíme.

Zpracoval: headcoach Jonák

Fotky z akce si můžete prohlédnout n stránkách Rajce.cz.