Pedagogicko - psychologické poradenství na škole

Charakteristika pedagogicko psychologického poradenství

Pedagogicko-psychologické poradenské služby na škole jsou poskytovány pedagogickým pracovníkům školy, žákům školy a jejich zákonným zástupcům na základě Vyhlášky o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních (vyhláška 72 ze dne 9. února 2005). Poradenské služby jsou nabízeny bezplatně v rozsahu standardních poradenských činností na škole, tj. prevence školní neúspěšnosti, primární prevence rizikového chování, kariérové poradenství integrující vzdělávací, informační a poradenskou podporu vhodné volbě vzdělávací cesty a pozdějšímu profesnímu uplatnění.

Činnosti pedagogicko-psychologického poradenství

Pedagogicko-psychologické poradenství je zajišťováno školním poradenským psychologem a metodikem primární prevence, výchovným a kariérovým poradcem, komisí pro pedagogicko-psychologické poradenství.

Školní poradenský psycholog a metodik primární prevence

Popis činnosti:

• Péče o integrované žáky (pomoc při sestavování individuálního vzdělávacího plánu, vedení).
  • Tvorba, koordinace a realizace programu primární prevence rizikového chování.
  • Individuální případová práce se žáky v osobních problémech (konzultace, vedení).
  • Krizová intervence a zpracování krize pro žáky a pedagogické pracovníky.
  • Prevence školního neúspěchu žáků (náprava, vedení apod.).
  • Techniky a hygiena učení (pro žáky).
  • Skupinová a komunitní práce s žáky.
  • Podpora spolupráce třídy a třídního učitele.
  • Individuální konzultace pro pedagogické pracovníky v oblasti výchovy a vzdělávání.
  • Konzultace se zákonnými zástupci při výukových a výchovných problémech dětí.
  • Spolupráce s odbornými poradenskými pracovišti.

Personální zajištění:

• PhDr. Mgr. Michal Svoboda, Ph.D.

Výchovný a kariérový poradce

Popis činnosti:

• Kariérové poradenství a poradenská pomoc při rozhodování o dalších vzdělávacích a profesní cestě žáků.
  • Individuální šetření k volbě povolání a individuální poradenství v této oblasti.
  • Poradenství zákonným zástupcům s ohledem na očekávání a předpoklady žáků v oblasti jejich dalšího studijního a profesního růstu.
  • Poskytování služeb kariérového poradenství žákům/cizincům se zřetelem k jejich speciálním vzdělávacím potřebám.
  • Pomoc při řešení multikulturní problematiky ve školním prostředí.
  • Příprava podmínek pro integraci žáků se zdravotním postižením ve škole, koordinace poskytování poradenských služeb těmto žákům školou a školskými poradenskými zařízeními a koordinace vzdělávacích opatření u těchto žáků.
  • Řešení výchovných a vzdělávacích obtíží žáků.
  • Konzultace se zákonnými zástupci při výukových a výchovných problémech žáků.
  • Individuální konzultace pro pedagogické pracovníky v oblasti výchovy, vzdělávání a kariérového poradenství žáků.
  • Spolupráce s dalšími odbornými poradenskými pracovišti.

Personální zajištění:

• Mgr. Iveta Hauznerová

Komise pro pedagogicko-psychologického poradenství

Komise zabezpečuje tvorbu, realizaci a kontrolu koncepce pedagogicko-psychologického poradenství na škole. Řeší aktuální výchovné a vzdělávací problémy žáků. Spolupracuje se školskými poradenskými zařízeními (poradna, centrum) a středisky výchovné péče při zajišťování poradenských služeb přesahujících kompetence školy.

Personální obsazení komise:

• Mgr. Martin Karlovec – zástupce ředitele školy
  • Mgr. Iveta Hauznerová – výchovný a kariérový poradce
  • PhDr. Mgr. Michal Svoboda, Ph.D. – školní poradenský psycholog a metodik primární prevence

Organizační formy pedagogicko-psychologického poradenství

Pedagogicko-psychologické poradenství na škole je zajišťováno prostřednictvím:

• Pravidelných třídnických a poradenských hodin v jednotlivých třídách.
  • Individuálních poradenských konzultací.
  • Výchovných a vzdělávacích programů pro žáky školy.
  • Průběžných porad komise pro pedagogicko-psychologické poradenství.

V Plzni dne 29. 10. 2013