Sportovní a podnikatelská střední škola v Plzni
Sportovní a podnikatelská
střední škola v Plzni
rozšířené vyhledávání

Několik vět k úvodu letošního školního roku

Několik vět k úvodu letošního školního roku

2021/2022

Máme za sebou tři týdny nového školního roku, ve kterém naše škola plánuje oslavit neuvěřitelných 30 let své činnosti a od kterého určitě všichni toužebně očekáváme, že bude přeci jen o poznání „normálnější“ než ten předchozí. Loňské předlouhé období distanční výuky jsme ale dokázali využít k několika změnám a úpravám v prostorách naší školní budovy. Dovolím si je na tomto místě krátce okomentovat. Podobný, ale stručnější výčet stejně bude obsahovat aktuální výroční zpráva – tak to vezmeme jedním vrzem.

Prakticky jsme začali na konci loňského kalendářního roku, kdy jsme si pod stromeček nadělili obměnu technického vybavení horní učebny výpočetní techniky a jednotlivých kabinetů. Dalším pozitivem bylo, že na instalaci jednotlivých stanic a tiskáren (cca 25 sestav) jsem měl další 4 měsíce ve většinou prázdné budově. V odpoledních hodinách po online výuce tak ve školních prostorách občas rezonovala temná kytara Tonyho Iommiho nebo precizní Floydi stavěli a bourali své Zdi. Dalším postupným krokem byla výměna dosluhujících datových projektorů v jednotlivých kmenových třídách. Nakonec to u nás vyhrály velkoformátové televizory, které jsou tak nyní nainstalovány ve všech učebnách. Novým prvkem v učebnách a na chodbách se dále staly tři velké koše na tříděný odpad. Nový národní sport nás nemohl minout – prostě už také třídíme – nebo se o to alespoň snažíme. Nevěřili byste, že skoro nadlidským úkolem je naučit některé jedince sešlapávat vyprázdněné plastové láhve od nápojů. Na chodbách se zčistajasna v průběhu jara objevily nepřehlédnutelné nové objekty – úložné boxy. Původně jsme dokonce začali uvažovat o absolutně revolučním kroku v historii naší školy – povinném přezouvání. Ale po dlouhých úvahách a diskusích jsme náš prvotní záměr přehodnotili. Žáci tak každopádně dostali k dispozici uzamykatelnou skříňku k ukládání svých věcí. Nejrozsáhlejší úpravy potom probíhaly o letních prázdninách. Kmenové učebny budoucích prvních ročníků se po čtyřech letech dočkaly pravidelné rekonstrukce, která letos zahrnovala snížení stropů včetně výměny osvětlení, výměnu koberce a pilotní instalace ventilátoru. Podařilo se nám zkompletovat vybavení učeben lavicemi a židlemi. Na schodiště jsme potom vpustili o poznání více světla, když jsme letité luxfery nahradili klasickými okny – fajn práce s plošinou. I přízemí se vstupní halou doznalo několika změn – ale tam jsme ještě úplně neskončili – máme ještě pár věcí v rukávu. Když nám plány vyjdou, v průběhu školního roku se pokusíme snížit stropy včetně výměny osvětlení ve zbývajících kmenových třídách. Doufejme ale, že ta největší akce nás bude čekat hned poté. Pokud se nám podaří dosáhnout na finanční prostředky z IROPu, pustíme se do záležitosti, které výše uvedené „drobnosti“ nesahají ani po kotníky. Držme si palce, ať nám náš záměr klapne. Více pod pokličku Vás ale necháme nahlédnout až náš projekt získá výraznější obrysy.

To by byl krátký souhrn minulého a nyní bych si dovolil pár vět k dosavadnímu průběhu školního roku. Pokud mám porovnávat letošní zářijový úvod s těmi předchozími, nikdy jsme nebyli zavaleni takovou hromadou organizačních záležitostí a ministerskými doporučeními, které se s vražednou pravidelností objevují v datové schránce. Další věcí, která nám zkomplikovala úvodní minuty letošního zápasu, byl problém s obědy. Vždycky jsme se pozastavovali nad tím, proč naši žáci ve větší míře nevyužívají možnost stravování v nasmlouvané jídelně. V loňském roce to ale již bylo na hraně, no – a letos jste nás doběhli. Zájem žáků o obědy překročil kapacitu školní jídelny ve vedlejší základní škole, kde se naši žáci stravují. I když se ozvaly hlasy starých praktiků, že jsme moc „měkký“, když cituji: „za mých mladých let nikoho nezajímalo, kde se naobědvám“, nezdálo se nám správné hodit 30 lidí přes palubu. Zvažovali jsme možnost docházet do jiné školní jídelny, ale to bychom museli kompletně překopat rozvrh včetně přestávek. Nakonec jsme se tedy přiklonili k využití rozvážkové služby s tím, že jsme zájemcům o obědy z řad vyšších ročníků vyhradili místnost o obědové pauze, aby si mohli vychutnat objednanou stravu. Určitě to není ideální, organizačně se také jedná o náročnější záležitost, ale pokusili jsme se s novou situací poprat a vybrali jsme podle našeho názoru to nejméně bolestivé řešení. Částečného úspěchu jsme dosáhli, když se nám podařilo vypravit na seznamovací kurz alespoň jednu třídu. Sportovci sice o pobyt v podhůří Šumavy kvůli nařízené karanténě bohužel přišli, ale plánujeme pro ně formou blokové výuky alespoň částečnou náhradu zrušené akce.

V návaznosti na aktuálně nařízenou karanténu několika žáků prvního ročníku se dostáváme ke zřejmě nejdůležitější informaci - co se stane, pokud se v našem ústavu objeví pozitivně testovaný jedinec. Poněvadž jsme tuto situaci před několika dny řešili, můžeme si zaváděná opatření shrnout. V případě, že škola dostane informaci o pozitivně testovaném žáku či kantorovi, začíná čilá komunikace s krajskou hygienickou stanicí. Do 14tidenní karantény (od posledního kontaktu s pozitivně testovaným) jdou okamžitě všichni žáci ve třídě včetně kantorů, kteří nemají dokončené očkování (14 dní po druhé dávce) nebo neprodělali COVID v předchozích 180 dnech a byli s pozitivně testovaným v kontaktu. V případě, že v karanténě bude nadpoloviční většina třídy, výuka ve třídě přechází z prezenční na distanční – rozvrh se automaticky překlápí a online hodiny si kantoři začínají plánovat v Teamsech. Jelikož máme zatím 85 % naočkovaných kantorů a počet doposud naočkovaných žáků se v současné době blíží polovině školního osazenstva, jeví se tato situace jako méně pravděpodobná. Přesto by v některých předmětech byla nejspíše prováděna hybridní výuka – podle aktuální situace – kantor vyučuje klasickým způsobem ve třídě, kde jsou přítomni „nekaranténisté“, a výuka se zároveň přenáší přes kameru na gauč „karanténistům“, aby se doma nenudili. Samozřejmě, že se tato v současnosti platící pravidla mohou postupem času změnit, ale dokud tomu tak nebude, budeme prozatím počítat s výše uvedeným.

Nyní nám nezbývá nic jiného než si přát, aby ten letošní školní rok probíhal, pokud to jen trochu bude možné, „klasickým“ způsobem, na který jsme byli zvyklí do března 2020. Ještě klasická závěrečná poznámka: zeptejte se na co chcete, na co chceme, odpovíme 😊. Raději přeložím: komunikace je pro nás prioritou – takže se nebojte v případě potřeby informovat na cokoliv. Vašim dotazům se určitě budeme věnovat a pokud to bude v našich silách, nalezneme řešení problémových situací.

Za pedagogický sbor přeje nám všem úspěšný školní rok

Mgr. Jiří Jonák - ředitel školy

Datum vložení: 23. 9. 2021 13:12
Datum poslední aktualizace: 23. 9. 2021 13:24
Autor: Mgr. Jiří Jonák

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Studenti o škole