Sportovní a podnikatelská střední škola v Plzni
Sportovní a podnikatelská
střední škola v Plzni
rozšířené vyhledávání

Úvod utkání v naší režii

Rozvrh distanční výuky - rozhodně nezahálíme

Zpráva o způsobu vzdělávání v současné době

Podobně jako na ostatních středních školách i v našem ústavu jsme museli od 5.10.2020 přejít čistě na distanční výuku. Ve druhém pololetí minulého školního roku byl tento způsob výuky prakticky pro všechny zúčastněné novinkou a všechny organizační náležitosti včetně nastavení technických parametrů výuky jsme řešili za pochodu. Na jaře navíc ještě nebyly stanoveny prakticky žádné mantinely, ve kterých celá výuka probíhala – pár jedinců si tak nastalou situaci mohlo splést s prodlouženými prázdninami. Nyní jsme přeci jen dále.

Shrňme si proto, jak si v té letošní distanci stojíme po prvním týdnu. Co se týče technických a programových prostředků, již na jaře jsme podlehli lákání softwarového gigantu Microsoft a rozběhli jsme služby Office365. Každý žák má nyní zřízen školní účet s emailovou adresou ve tvaru prijmeni.jmeno@sapss-plzen.cz. Tato adresa slouží jako přístupový údaj ke všem službám Office365 včetně online verzí Wordu, Excelu, Powerpointu, cloudového úložiště OneDrive a hlavně do aplikace Teams, která zastřešuje distanční výuku v naší škole. Tyto služby má každý žák garantovány po celou dobu svého studia na naší škole. Navíc mají žáci možnost nainstalovat si desktopové verze nejpoužívanějších aplikací (Word, Excel, Powerpoint, …) až na 5 svých zařízení.

I když existují pro distanční výuku různá doporučení a „manuály“, rozhodli jsme se nakonec překlopit klasický řádný rozvrh hodin prezenční výuky do výuky distanční s tím, že ne všechny hodiny v řádném rozvrhu budou odučeny synchronně online. Ne každému předmětu a samozřejmě i každému kantorovi vysloveně „sedí“ online výuka. Někde to možná ani jinak nejde (jazyky), někde je lépe kombinovat online výuku s konzultacemi (výpočetní technika) a někde by online výuka byla pouze zajímavým cirkusovým představením (tělesná výchova). Každý kantor si tak tu svoji cestičku musí vyasfaltovat sám. V případě online hodin nebudeme bazírovat na dodržování klasické délky vyučovací hodiny v trvání 45 minut. Časový rozsah hodin vyučovaných online bude v rozsahu 30 – 40 minut i proto, aby žáci měli dostatečně dlouhou dobu na přepnutí se mezi jednotlivými hodinami. Celodenní sezení u počítače sice není zrovna jednou z těch nejzdravějších činností v době koronavirové, ale lepší variantu výuky jsme zatím nevymysleli. Na druhou stranu někteří frajeři jsou schopni si dát navíc nocovku nad nějakou říznou „onlajnovkou“.

V průběhu prvního týdne distanční výuky (5.10. – 11.10.) jsme z celkového počtu 344 hodin, které jsou zaneseny do řádného rozvrhu prezenční výuky, online odučili celých 233 hodin – to jsou prakticky dvě třetiny z celkového počtu. Pár bot se nám přeci jen přihodilo. Někteří žáci byli například mile překvapeni, když se roztržitý kantor nerozpakoval omylem naplánovat výuku na nedělní dopoledne. Jiní zase způsobně čekali na svého vyučujícího před kamerami, zatímco on sklerotik nakupoval vánoční dárky na vánoce, které nebudou. Rozverní prváci se naopak bavili tlumením mikrofonů svých i svého kantora, ale větev se samozřejmě začíná lámat pod jejich zatím pohodlným posezem. Pokud nám do toho opravdu nehodí vidle COVID a nezneschopní nám třeba i několik kantorů zároveň natolik, že nebudou mít chuť, čich a hlavně sílu připravovat distanční výuku, hodláme se po celou dobu trvání distanční výuky pohybovat v intervalu 50 – 70% hodin odučených online. Je to možná po prvním týdnu až příliš optimistický údaj, ale jednou z nejdůležitějších věcí, kterou chceme udržet, bude práce ve stálém denním režimu. Ani docházka na online hodiny nebyla v úvodním distančním týdnu nejhorší, byť byla ještě navíc ovlivněná účastí některých sportovců na tréninkovém procesu ve svých sportovních klubech. Přesto jsou v každé třídě jeden dva jedinci, kteří se k nám zatím otáčejí zády.

I když je distanční výuka v médiích občas prezentována jako jeden ze zázraků moderního školství, ve skutečnosti lze snahu dostat do jednotlivých žáků alespoň nějaké vědomosti bez fyzického kontaktu (někdy i doslova 😊) přirovnat minimálně ke složení maturitní zkoušky z pedagogických dovedností. Po zkušenostech ze závěru loňského roku by si hlavně žáci čtvrtých ročníků, pokud si cíleně nechtějí prodloužit působení v našem ústavu o další rok, měli stanovit svoje priority a již nyní brát účast na distanční výuce jako svoji přípravu k maturitní zkoušce. Nikdo v současné situaci nevíme, jak se bude uzavírat školní rok. A jestli Vás to zajímá, zkuste se zeptat některých absolventů loňského čtvrtého ročníku, zdali čekání na poslední jarní pokus maturitní zkoušky, je ten pravý adrenalin.  

Chtěl bych proto poprosit Vás, rodiče, abyste, pokud to jen v této době bude trochu časově možné, sledovali činnost svých potomků, kontrolovali jejich účast na jednotlivých hodinách a prohlíželi si průběžně plnění úkolů z jednotlivých předmětů v Teamsech, kam Vás Vaši synové a dcery určitě rádi a bez výmluv nechají nahlédnout. Udržujte komunikaci s třídními učiteli svých potomků a v případě eventuálních problémů se nebojte je ve spolupráci s nimi řešit.

Samozřejmě, že chci v neposlední řadě apelovat i na Vás, kteří jste většinou na druhé straně kamer, i když Vám ta technika nějak často selhává. Je ve Vašem věku asi těžké pochopit, že jste na tom ze všech z nás daleko nejhůře – nehraje se nyní totiž o nic jiného, než o Váš (ne)úspěšný vstup do dospělého života. Na rozdíl od Vašich předchůdců, kteří mají maturitní zkoušku již úspěšně za sebou, Vy máte sakra ztížené podmínky, které mohou nedej bože přetrvávat měsíce. Každá chvíle, kdy jste se mohli dozvědět něco nového nebo si alespoň procvičovat stávající dovednosti a vědomosti, a vy jste ji nevyužili, Vás v budoucnu dožene. Všichni mladí lidé na školách v celé republice jsou ve stejné situaci – na naší škole (jako i na mnoha jiných) Vám chceme vytvořit ty pokud možno nejlepší podmínky ke vzdělávání. Pokud ale sami nepochopíte, že bez Vaší aktivní účasti budete mít svoji životní startovací čáru posunutou oproti svým aktivnějším kolegům o hezkých pár metrů dozadu, bude Vás potom stát dvakrát tolik úsilí a času, abyste se alespoň dokázali dotáhnout na hlavní pole. Když se již nemůžete setkávat fyzicky, bavte se mezi sebou, bavte se se svými kantory, navštěvujte poctivě online hodiny, i když na ně nemáte zrovna náladu, plňte zadané úkoly – klidně i ve vzájemné spolupráci, ale vždy si něco pozitivního odneste. Zahrajte si s námi tu školní onlajnovku podle všech pravidel, ale dejte si pozor, abychom Vás díky Vaší nečinnosti nemuseli zabanovat.

Tak si držme palce. 

Váš Admin, toho času v karanténě

Datum vložení: 14. 10. 2020 21:57
Datum poslední aktualizace: 14. 10. 2020 22:00
Autor: Mgr. Jiří Jonák

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Studenti o škole