Sportovní a podnikatelská střední škola v Plzni
Sportovní a podnikatelská
střední škola v Plzni
rozšířené vyhledávání

Divadelní představení Kozí válka

Divadelní představení Kozí válka

Divadlo se pomalu stává pravidelnou součástí našeho vzdělávání. Již podruhé jsme v tomto školním roce kultivovali kulturní cítění žáků přímo „u pramene“ a zavítali do plzeňského kulturního svatostánku. Jak se se zážitkem naši žáci vypořádali, se dočtete v následující zprávičce.

Dne 23. ledna 2024 jsme s naší třídou navštívili Novou scénu Divadla J.K. Tyla v Plzni, tzv. „sýr“ nebo „ementál“. Po odložení bund a kabátů jsme se usadili do sedadel a začali bedlivě sledovat, co se na scéně děje. Příběh vyprávěl o chlapci Vaškovi, přezdívkou Bimbas, který žil se svou rodinou na vsi, která se dělila na horní (Habeš) a dolní (Fidlačka). Mezitím, co se v dospělém světě odehrávala 2. světová válka, v tom Vaškovo klučičím probíhala válka kozí. Vedl ji se svými kamarády proti partě Tondy Kůžáka z druhé části vsi. A proč se jmenovala kozí? Protože po sobě z praků stříleli kozí bobky! Krom válčení se Vašek netajil ani láskou k holkám.

Hned po úvodu se na schodišti objevil postarší muž, který měl úplně stejné jméno, rodiče a zájmy jako malý Vašek! To dá přeci rozum, že to bylo Bimbasovo starší já, které po celou dobu doplňovalo děj moudry a pohledy dospělého s odstupem času. Příběh krásně poukazoval na dějiny českého státu. Hrála zde svou roli už zmíněná 2. světová válka, při které málem Vaškovo rodinu zabáslo gestapo nebo demarkační čára, jež vedla přímo uprostřed obce. Tudíž jedna část si myslela, že Američani jsou bohové, druzí zase, že Rusáci. Hádali se a hádali, ale nakonec se usmířili a ves se opět spřátelila. Divadelní představení se mi líbilo, bylo živé a proloženo vtipnými scénami. Jediné mínus, co mě napadá, je, jak jsem byla po třech hodinách přesezená...Au!

Datum vložení: 6. 2. 2024 20:57
Datum poslední aktualizace: 6. 2. 2024 21:00
Autor: Kačka Synáčová (P1)

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Studenti o škole