Akce: Finále Divize C Západní Čechy SFL chlapci, dívky

Účastníci:

Dívky: Blažekovič Nikolina, Dvořáková Marcela, Janiková Anežka, Jůnová Michaela, Leitermannová Kristýna, Mertlová Barbora, Peklová Štěpánka, Slovenkaiová Eliška

Chlapci: Arzberger Tomáš, Fakan Jan, Karpíšek Jakub, Kopáček Josef, Kutlák Ivan, Plecitý Denis, Ryška Milan, Řezáč Petr, Selnar Jakub, Sklenář Vít, Svoboda Daniel, Štursa Ondřej, Toth Jakub

Potřetí v řadě se oba naše týmy probojovaly do finále západočeské divize Středoškolské futsalové ligy, což je samo o sobě těžko opakovatelný úspěch. Chlapce i dívky čekaly dva přetěžké zápasy, ve kterých se mělo rozhodnout, zdali naše letošní cesta futsalovou ligou bude mít další pokračování. Dívky měly sehrát 2x10 minut se soubory Masarykova gymnázia a Střední zdravotnickou školou. Na chlapce čekalo 2x15 minut nejdříve se starými známými z Obchodní akademie a poté s domažlickým gymnáziem. Poněvadž termín turnaje byl stanoven hned po jarních prázdninách, oba naše týmy šly do boje bez jediného tréninku, což určitě také sehrálo svoji roli.

Jako první rozehrály svůj miniturnaj dívky, když v prvním utkání Zdrávka šťastně poráží gymnazistky nejtěsnějším rozdílem 1:0, i když více ze hry překvapivě měl nepočetný soubor gymnazistek, který ale zemřel na neproměňování svých šancí. Hned poté na méně šťastné gymnazistky měl narazit náš výběr. Bohužel jsme se dnes museli obejít bez zdravotně indisponované Tiny Kohoutové, která měla velký podíl na našem postupu z předchozího kola. Naše soupeřky již měly jedno utkání v nohách a navíc jejich lavička zela prázdnotou, což měla být voda na náš mlýn. Bohužel naše dívky se tentokráte s formou příliš nepotkaly. V první půli sledujeme urputný boj o každý balón s minimem šancí. Soupeřky jsou na tom výborně fyzicky a dokáží pohodlně odrážet naše výpady. Do přestávky si vytváříme dvě velké šance, když Týna bohužel nedokáže při svém úniku trefit branku a Eliška je po několika minutách přesná až příliš, když napálí balón pouze do stojící gólmanky. Soupeřky ale zatím nepouštíme do nějaké větší příležitosti. Střely z větší vzdálenosti bez problémů stahuje Niky. Máme za sebou tedy bezbrankový poločas a doufáme, že po přestávce se některé hráčce konečně střelecky zadaří. Po pauze se obraz hry příliš nemění. Balón sice máme častěji na svých sálovkách, ale k brance soupeřek si cestu proklestit nedokážeme. Protihráčky vcelku pohodlně pokrývají naše snažení. Bohužel se nám nepodaří zodpovědně pokrýt soupeřky při jedné situaci. Protihráčka se dostává za naši obranu a z několika metrů prostřeluje bezmocnou Niky v naší brance – 0:1. Tento stav jsme již několikrát zažili v předcházejícím kole, ale dnes na něj nedokážeme najít odpověď. Navíc soupeřky mají po pár minutách po našem faulu možnost zahrávat přímý kop z nějakých 12ti metrů. Niky nemá mnoho zkušeností, kterak si postavit zeď a spoluhráčky jí situaci moc neulehčují. Zkrátka zeď stojí uprostřed branky a naše gólmanka se za ní schovává. Gymnaziální šutérka se navíc trefuje parádně – šibenice – 0:2. Z naší strany jde poté již pouze o křeč. Několikrát nakopáváme balón na branku soupeřek, ale štěstí tentokráte nestojí na naší straně. Konečné skóre posunuje naše vyhlídky na další postup do oblasti teorie. Soupeřky nás porazily našimi přednostmi – zodpovědností, odhodláním a fyzickým nasazením. Naděje ale umírá poslední a ve druhém utkání to ještě zkusíme.

Poté jdou do boje naši mládenci. Hned ve svém prvním zápase jdeme na papírově silnějšího soupeře z obchodky. Všichni máme ještě v paměti náš poslední vzájemný zápas na vánočním turnaji, který skončil remízou, a ve kterém nám byla upřena regulérní branka. Každopádně víme, že nás čeká velmi nepříjemný soupeř, který dokáže potrestat každé naše zaváhání. Naši sestavu jsme řešili hned po skončených prázdninách, a poněvadž nám na poslední chvíli vyšla vstříc i plzeňská Viktorka, měli jsme k dispozici prakticky všechny opory. Postavili jsme dvě rozdílné čtyřky, když jsme se chtěli spolehnout na sehranost hráčů v nich – bez tréninku jsme se zkrátka nechtěli pouštět do nějakého většího rizika a improvizací. Utkání začíná naše nátlaková viktoriánská čtyřka. A skutečně si hned od úvodního hvizdu vytváří tlak, když se soupeř uchyluje prakticky pouze na bránění. Bohužel se nám nedaří přetavit naše příležitosti ve vedoucí branku. Je to ale občas i z toho důvodu, že mládenci hrají až příliš bezstarostně a profesorsky. Druhá naše čtveřice se poté snaží hrát hlavně bez chyb směrem dozadu a mnoho příležitostí k ohrožení soupeřovy branky si nevytváří. Po dalším protočení se konečně dočkáme, když Seli po rychlém přechodu odčaruje soupeřova gólmana – 1:0. Bohužel poté naši profesoři začínají hrát opět na krásu a dopouštějí se začátečnických chyb. A soupeř trestá, když zblízka překonává bezmocného Víťu – 1:1. Chceme ihned reagovat, ale jsou tady další zbytečné ztráty balónu a máme obrovské štěstí při následných přečísleních, že do poločasu obchodka nestíhá skóre otočit. Po pauze jsme začali tak, jak jsme poločas skončili – obrovskými chybami směrem dozadu. Jednu z nich soupeř ihned trestá – 1:2. Naštěstí tentokráte dokážeme rychle reagovat a Ondra po chvíli srovnává skóre – 2:2. Když se chceme nadechnout k dalšímu náporu, přichází další zbytečná ztráta balónu při absolutně nepřipravené kličce a akademici znovu vedou – 2:3. Nyní nám trvá delší dobu, než se vzpamatujeme, ale přeci jen znovu nacházíme recept na srovnanou soupeřovu obranu a Azba proměňuje – 3:3. Ještě zbývá dost času, abychom utkání zkusili otočit, ale na hřišti se dějí věci nevídané. Soupeř zjišťuje, že směrem dozadu jsme dnes hrůzostrašní a zkouší nás napadat. Naši kopáči v tísni neřeší situace ideálně a na naši branku se hrne soupeř hned v několika přečísleních za sebou. Dvakrát naši zadáci vykopávají balón z brankové čáry, když je již Víťa mimo hru. Ještě pár sekund před koncem utkání je to soupeř, který si může drbat hlavu za to, že nedokáže potrestat naši bohorovnost při zakládání útočné akce. Konečnou remízu, která nás udržuje ve hře o postup tak musíme s ohledem na závěr utkání brát všemi deseti. Některým hráčům zkrátka hra dozadu v tomto utkání prakticky nic neříkala. Uvidíme, jak se situace nakonec vyvine.

Protože obchodka přistoupila na změnu pořadí utkání, hned v tom dalším vyzývá domažlické gymnazisty. Již od začátku zápasu je vidět, že akademici mají předchozí zápas v nohách. Balón je příliš neposlouchá a gymnazisté jsou jim tak trochu překvapivě více než vyrovnaným soupeřem. Po bezbrankovém poločase s několika neproměněnými šancemi na obou stranách jsou to Domažličtí, kteří se pár minut před koncem ujímají vedení. Bohužel nejsou schopni tento stav potvrdit ani střelou z desetimetrového kopu a akademici nakonec utkání vyrovnávají a překvapivá remíza je na světě – 1:1. To pro nás znamená jediné – výhra v závěrečném utkání nebo dokonce i vícebranková remíza nás posílá dále!

Ještě jsou tady ale naše dívky, aby se pokusily o zázrak proti favorizované Zdrávce. I když naše soupeřky dnes nemají k dispozici všechny opory, výsledky předchozích utkání jim hrají do karet. K postupu jim stačí remíza s naším týmem. Tentokráte se naše dívky zkouší opřít do soupeře již od začátku. Dokážeme protihráčky několikrát přitlačit k jejich brance, ale nedokážeme se popasovat s koncovkou. Branka sice visí ve vzduchu, ale dnes nám prostě není souzeno. Soupeřky držíme v uctivé vzdálenosti od naší svatyně, ale přes naši velkou snahu poločas končí bez branek. Po přestávce začíná být stále více jasné, že potřebné tři branky zřejmě vstřelit nedokážeme. Přesto podáváme lepší výkon než v našem prvním utkání. Obraz hry se příliš nemění. Stále zkoušíme překonat houževnatou obranu soupeřek, ale dnes v našem středu chybí střelkyně. Ve druhé půli se i v naší hře začínají vyskytovat okénka, poněvadž celý zápas nedokážeme odehrát bez chyb, ale Niky společně se svými spoluhráčkami v obraně je bezchybná. I když jsme v tomto utkání bojovali naplno až do konce, nepodařilo se nám překonat zdravotnici v protější brance. Sice letos naše dívky nezopakují nádhernou loňskou sezónu, ale odcházejí se vztyčenou hlavou, poněvadž si v posledním utkání dokázaly, že hrát futsal nezapomněly. Bohužel dnes nám chyběla střelkyně, která by jakýmkoliv způsobem dotlačila balón do branky. Nezbývá než popřát našim soupeřkám ze Zdrávky, aby se pokusily zažít to, co se nám v minulých letech několikrát podařilo. Letos to nevyšlo – uvidíme, zdali příští rok dokážeme vytvořit opět konkurenceschopný soubor. Děkujeme našim dívkám za letošní krásná dvě kola s futsalovou čtyřkou.

V závěrečném utkání turnaje se mělo rozhodnout, který z chlapeckých  souborů se podívá do českého finále. Postoupit mohl kdokoliv. Dokonce při výsledku 1:1 by došlo na snad ještě nikdy neaplikovaný los. Samozřejmě jsme v posledním utkání hodlali překlopit jazýčky vah na naši stranu. Místo Petra jsme na soupisku dopsali Denise a šli jsme na věc. Jestliže jsme v úvodním utkání na soupeře nastoupili, tak tentokráte jsme na něj přímo vlétli. Domažličtí se s balónem na noze příliš nepotkávají a pouze čelí našemu stálému tlaku. Vytváříme si nespočet příležitostí, z nichž některé lze označit jako stoprocentní. Bohužel buď naši snajpři trefují gólmana, nebo posílají balón někam do kytek. Na naše sálovky se začíná pomalu vkrádat nervozita. I když si soupeř nedokáže v první půli vytvořit prakticky žádnou větší příležitost, poločasový stav zůstává bezbrankový. Našemu snažení ale věříme a i po přestávce se prezentujeme podobným stylem hry. Jaké je naše zděšení, když po několika minutách jeden z Chodských chasníků dokáže dotáhnout svůj brejk do konce a z levé strany přes bránícího Azbu posílá balón Víťovi pod křídlo – 0:1. Tentokráte ale ještě než můžeme začít panikařit, v krátkém časovém intervalu během tří minut prakticky rozhodujeme o výsledku. Zdravě naštvaný Azba v následující minutě srovnává, aby po pár sekundách prostřelil soupeřova gólmana podruhé, a razítko na výkon celé čtyřky vzápětí přidává Ondra – 3:1. To již naše lavička začíná počítat, kolik by gymnazisté musel vstřelit branek, aby nás poslali domů. Směrem dozadu je to ale tentokráte diametrálně odlišné oproti prvnímu utkání. Víťa pochytá soupeřovy občasné střelecké pokusy, a poněvadž ten musí zákonitě otevřít hru, trestáme. I když několik dalších našich příležitostí zůstává nevyužito, Azba po chvíli kompletuje hattrick a svůj další zářez na pažbu si přidává i Ondra. V poslední minutě stanovuje potom konečné skóre táhlou střelou Míňa – 6:1.

Naše snažení jsme tedy dotáhli do toužebně očekávaného konce. Potřetí v řadě za sebou postupujeme do českého finále soutěže. I když to tentokráte není tak suverénní jako v loňském roce, je to možná o to cennější a jedná se o další obrovský úspěch našeho chlapeckého školního výběru. V konferenčním finále nás budou čekat tři obrovsky nároční a jistě vyspělí soupeři, kteří nám neodpustí ani tu nejmenší chybu. Pakliže budeme chtít uspět, dnešní výkon určitě stačit nebude. Víme, že chyb se můžeme vyvarovat, ale bude to chtít odpovídající přístup každého hráče, podobně jako v předchozích úspěšných letech. Tak chlapci děkujeme a gratulujeme k obrovskému úspěchu, ale další neskutečně těžký kus práce je ještě před námi. Proč se nepokusit sezónu vyšperkovat dalším povedeným turnajem?

Zpracoval: Jonák

Datum vložení: 28. 2. 2017 17:50
Datum poslední aktualizace: 12. 7. 2017 23:38