Datum: 10. 1. 2017

Místo: Plzeň, hala TJ Lokomotiva Plzeň

Akce: 1. kolo SFL dívky

Účastníci:

Letos jsme si na první kolo SFL dívek museli poněkud počkat. Nakonec jsme jej absolvovali společně s několika chlapeckými týmy v lednovém termínu v hale plzeňské Lokomotivy. Našimi soupeřkami byly výběry Obchodní akademie a Hotelové školy. Do západočeského finále postupoval pouze vítěz tohoto miniturnaje. O současné síle našich soupeřek jsme věděli, poněvadž jsme se s oběma týmy potkali na předvánočním turnaji plzeňských středních škol. Zatímco akademičky se nám tehdy podařilo porazit, na hoteliérky jsme nestačili. Los nám vcelku přál, když jsme nejprve měli vyzvat papírově silnější tým z hotelovky, abychom celý turnaj zakončili proti obchodce. Hrálo se na relativně dlouhých 2 x 15 minut a všechna utkání odpískal nám dobře známý sudí, který si většinou s futsalovými pravidly hlavu příliš nelámal.

Oproti předvánočnímu turnaji našim prvním soupeřkám dnes chyběla jedna klíčová hráčka, takže hotelovka měla svoji hru postavenou pouze na jedné, ale zato velmi technicky založené fotbalistce. Ta nám po celé utkání dělala obrovské problémy – hlavně pokud měla ještě hodně sil. Ze začátku utkání je jí plné hřiště a jeden ze svých několika průniků se jí daří přesně zakončit tvrdou střelou mimo dosah Nikoliny – 0:1. Ještě před touto brankou se naše hráčky dostávají k několika střelám, ale chybí kousek tolik potřebného štěstí, když Míša svojí pumelicí razítkuje obě tyče branky soupeřek zároveň a za dalších pár okamžiků Eliška trefuje břevno. Zjišťujeme, že brankářka našich soupeřek není zrovna nejjistější ani při svojí rozehrávce, přestáváme tudíž bránit od poloviny hřiště a obsazujeme protihráčky již při jejich rozehře. Tato taktika se nám po chvíli vyplácí, když Tina svým důrazem využívá chybu gólmanky, kterou přetlačuje a dostává balón za brankovou čáru – 1:1. I když oba týmy si vytvářejí několik dalších příležitostí, v poločase svítí na světelné tabuli stejný remízový výsledek. I po přestávce nám prakticky hrozí nebezpečí pouze od nadané protihráčky, kterou ale většinou dokážeme zdvojovat. Co nedokážeme zblokovat, s tím si Niky poradí. Chceme více střílet z dálky, abychom se pokusili překvapit hoteliérku v protější brance. Eliška tak po chvíli kousek za půlicí čarou natáhne a trefuje se parádně, když svoji pumelici posílá odrazem od břevna hotelové svatyně za brankovou čáru – 2:1. Něco podobného poté zkouší i soupeřka, když pálí z nějakých deseti metrů. Bára proti letícímu balónu zvedá ruce, aby si kryla obličej, a míč ji trefuje právě do jejích horních končetin. Sudí je milosrdný, když nechává pokračovat ve hře kvůli neúmyslnému hraní rukou v brankovišti. Naší výhodou je početná lavička, zatímco hlavně hotelové špílmachryni viditelně docházejí síly. Pojišťovací branku po chvíli přidává Míša, která ideálně vystihuje jednu z přihrávek soupeřek a po pár krocích nekompromisně zavěšuje – 3:1. Ve zbylých několika minutách se již plně soustřeďujeme na bránění výsledku a nikam se bezhlavě netlačíme. Po výborném výkonu plném pohybu a zodpovědnosti vracíme hoteliérkám turnajovou porážku. Dívky na obou stranách toho mají viditelně plné kecky.

V dalším utkání dívčí části turnaje se potkávají oba týmy našich soupeřek. Hoteliérky začínají s prázdnou lavičkou a působí od začátku utkání spíše odevzdaným dojmem zřejmě pod tíhou svého prvního utkání. Akademičky hrají svůj úvodní zápas velmi organizovaně a jsou to ony, které jsou aktivnější. Postupně se propracovávají až k dvoubrankovému vedení 3:1 a nic nenasvědčuje dramatizaci zápasu. Několik minut před koncem ale hotelovka vsítí velmi šťastnou kontaktní branku po náhodném odrazu do protipohybu jinak výborné gólmanky a rázem se obrázek hry mění. Nakonec hotelovka svůj závěrečný nápor přetaví ještě ve vyrovnávací branku, což znamená pro nás jediné – k postupu do dalšího kola nám stačí v závěrečném utkání remíza.

V tomto utkání si naše dívky nepřipouští vůbec žádné komplikace – zřejmě s přihlédnutím k našemu jasnému turnajovému vítězství ve vzájemném zápase. Jak už to tak bývá, každý zápas je ale zcela jiný. Holky začínají absolutně bez pohybu, nedokáží přejít přes své protihráčky a začínají kupit chyby při obranné činnosti. Akademičky mají ve svém středu výbornou gólmanku a zbytek týmu hraje velmi zodpovědně a účelně. V první půli se dostáváme pouze k několika propagačním střelám z velké vzdálenosti, se kterými si brankářka bez problémů poradí. Bohužel soupeřky využívají jedno z nedorozumění v našich zadních řadách a ujímají se vedení, které vydrží po celý zbytek první půle – 0:1. A navíc nebýt několika výborných zásahů Niky v naší brance, mohlo být ještě hůře. Na obrat utkání máme ještě celých 15 minut, ale ani po přestávce se nedokážeme dostat k naší hře. Holky jsou nervózní, nenabízí se a začínají se objevovat dokonce drobné rozepře, což bývá vždy začátek konce. Vše vrcholí pár minut po začátku druhé půle, když Eliška přestává sledovat hru před naší brankou po ztrátě míče v domnění, že balón již opustí hřiště, a navíc se pouští do komentování předchozí situace. Jedna ze soupeřek ale míč u brankové čáry dostihuje a přihrává jej podél vyběhnuté Niky otočené Elišce přímo za zády na nohu své spoluhráčky, která kouli pohodlně zasouvá do naší prázdné branky – 0:2. Eliška se jde uklidnit na střídačku, zatímco na hrací ploše začínáme konsolidovat hru. Postupně prostřídáváme sestavu na tu nejútočnější, co máme k dispozici. Na soupeřky opět platí svým důrazem Tina, když se nám podaří obrat protihráčky o balón a Tina nadvakrát přetlačuje ležící gólmanku – 1:2. Do konce zbývá ještě spoustu času, ale akademičky nás snad na dvě dlouhé minuty zatlačují před naši branku, když se nedokážeme dostat k balónu, zatímco soupeřky střádají čas zahráváním šňůry autů a rohů. Pět a půl minuty před koncem se konečně dokážeme dostat s míčem za polovinu hřiště a vybojovat alespoň aut. Okamžitě si bereme tajm, abychom si odpočinuli, zkonsolidovali naše řady a pokusili se vstřelit branku. Po rozehrávce sice nezaprší, ale daří se nám vybojovat alespoň roh. Míša poté posílá balón do chumlu před brankou a jedna z dezorientovaných soupeřek míč nešťastně napálí do vlastní sítě – 2:2. Situace se rázem otáčí, poněvadž tentokráte musí pospíchat soupeřky. Oběma stranám sil již mnoho nezbývá a naše dívky se soustřeďují na přerušování postupných útoků soupeřek i pomocí klasického – odkopni balón co nejdále od vlastní branky. Přestojíme několik pokusů o střelu ze strany protihráček a dovádíme zápas k potřebné remíze.

Naše dívky doslova vydřely postup do dalšího kola. Zatímco za první utkání není holkám mnoho co vytknout, k druhému utkání jsme přistoupili značně nekoncentrovaně. Tady nám chybělo více zodpovědnosti při plnění svých úkolů na hřišti. Nakonec jsme ale ještě dokázali najít vůli k tomu, abychom i s pořádnou porcí štěstí dotáhli utkání ke kýženému výsledku. Na cestě k tomuto vynikajícímu úspěchu určitě sehrály svojí roli velké zkušenosti z minulých sezón. Pokud chceme pomýšlet na úspěch v dalším kole, musíme zapracovat hlavně na přístupu k utkání. Každopádně nás ve finále divize čekají dva velmi silné výběry, z nichž ten zdrávky bude obrovským favoritem na postup. Pokud se ale adekvátně připravíme, určitě se pokusíme svým výkonem minimálně zaskočit tohoto velkého aspiranta na vítězství v turnaji. Tak se budeme těšit na další vystoupení našich děvčat.

__________

Datum: 20.12.2016

Místo: Plzeň, nafukovací hala SŠ INFIS

Akce: 2. kolo SFL chlapci

Účastníci: Arzberger Tomáš, Fakan Jan, Karpíšek Jakub, Kopáček Josef, Kutlák Ivan, Plecitý Denis, Puchoň Jaroslav, Ryška Milan, Řezáč Petr, Selnar Jakub, Sklenář Vít, Štursa Ondřej, Toth Jakub

Druhé kolo SFL jsme sehráli několik málo dní před Štědrým večerem. Chtěli jsme si napravit reputaci po nevydařeném turnaji plzeňských středních škol. Narychlo jsme museli řešit několik otazníků při skládání týmu, ale nakonec jsme dokázali dát dohromady velmi ambiciózní soubor. Našimi soupeři byly výběry místního INFISu a elektroprůmyslovky. Do finále západočeské divize postupoval samozřejmě pouze vítěz. Sílu našich soupeřů jsme poznali v minulém týdnu právě na středoškolském turnaji. Zatímco domácí celek nám neměl býti papírově větší překážkou, kvalitu elektrikářů jsme měli tu čest poznat ve vzájemném utkání, které se nám nepodařilo dotáhnout do vítězného konce. Hrálo se na 2 x 15 minut a zápasy nám odpískal starý známý z předešlého turnaje, kterému ale některá futsalová pravidla mnoho neříkala – to ale byl náš problém, abychom se přizpůsobili rozhodování sudího.

V prvním utkání jsme vyzvali domácí soubor. Přes počáteční nepřesnosti jsme postupně převzali otěže zápasu a potvrzovali role favoritů. Branky do sítě domácího celku začali padat až po uklidnění našich hráčů. S postupem času skóre narůstalo a do poločasu jsme se dokázali trefit hned čtyřikrát. Soupeře prakticky nepouštíme do žádné vážnější příležitosti a po přestávce po hezkých kombinacích, kdy chlapci přeci jen již začínají hrát poněkud na krásu, počet vstřelených branek zdvojnásobujeme.  Konečný stav zápasu 8:0 bezezbytku vyjadřuje naši převahu. Zajímavostí je, že o branky se podělilo hned osm různých hráčů kromě Řezyho s Denisem, kteří vyšli naprázdno.

V následujícím zápase se domácí hráči dokáží kousnout a na časomíře dlouho svítí dvě nuly. Elektrikáři si neví rady s organizovanou obranou soupeře. Až po přestávce, když nejprve domácí hráči nedokáží proměnit své příležitosti, se favorizovaní hosté ujímají vedení a dotáhnout utkání do vítězného konce vstřelením pojišťovací branky.

Poslední zápas je utkáním pravdy. Trochu nás ukolébalo trápení elektrikářů v předchozím souboji a pauza nám také zrovna moc neprospěla. Místo Denise nastupuje prý již uzdravený Míňa. Začínáme aktivně, ale Kutli na posledním vyrábí fatální chybu a Víťa je bez šance. Hrneme se okamžitě dopředu, ale selháváme ve finální fázi. Naše urputná snaha přeci jen nese svoje ovoce, když se po kombinaci konečně trefuje Azba. Bohužel naše vedení netrvá snad ani minutu, když špatně dostupujeme soupeře při jeho kontru a je znovu vymalováno. Do přestávky již nedokážeme s aktuálním skóre nic udělat. Zbývá nám ale alespoň na srovnání stavu zápasu celá druhá půle, z čehož chceme vycházet. Doufáme, že naše aktivita přinese ovoce. Několik minut nás znovu trápí koncovka, když nedokážeme dotáhnout slibné příležitosti až do konce. Soupeř se většinou brání, ale jeho výpady jsou velmi nebezpečné. Konečně Štursík protrhává svoji střeleckou smůlu a převažuje tak váhy na naši stranu. Nyní by měl být na tahu soupeř, ale naši chlapci neustávají v dosavadní nátlakové hře a chtějí přidat pojišťovací branku. Celé utkání se Azba přetlačuje se svými strážci a po jednom ze soubojů vybojovává aut, který se nám daří rychle rozehrát. Azba využívá momentu překvapení a ze strany prostřeluje gólmana soupeře, který nestíhá sklapnout podpatky. Nabyté jednogólové vedení poté poctivou hrou udržíme až do konce. V rozhodujícím utkání jsme se svými chybami sami dostali pod tlak, ale tentokráte jsme měli dost času, abychom zápas dokázali otočit a proklestit si tak cestu do západočeského finále.

Stále ještě hledáme ideální sestavu. V týmu jsou určitě velké individuality, které se ale musejí ještě sehrát. Uvidíme, co dokážeme předvést po Novém roce, kdy nás čeká finále západočeské divize. Všechny naše soupeře nyní ještě neznáme, ale pokud budeme chtít uspět i příště, musíme se hlavně vyvarovat zbytečných nevynucených chyb. Obhajovat loňskou spanilou jízdu je obrovsky obtížné a musíme velmi ocenit již tento postup do další fáze SFL. Nyní nám nezbývá nic jiného, než s pokorou vyhlížet další soupeře.

__________

Datum: 13. – 14. 12. 2016

Akce: Halový futsalový turnaj plzeňských středních škol

Účastníci:

Chlapci: Arzberger Tomáš, Fakan Jan, Kopáček Josef, Kutlák Ivan, Mikeš Martin, Ryška Milan, Sklenář Vít, Svoboda Daniel, Štursa Ondřej, Toth Jakub, Voborský Jakub

Dívky: Blažekovič Nikolina, Dvořáková Marcela, Janiková Anežka, Jůnová Michaela, Kohoutová Tina, Leitermannová Kristýna, Mertlová Barbora, Peklová Štěpánka, Slovenkaiová Eliška

Po několika letech absence jsme se letos po delší době přihlásili na tradiční halový turnaj plzeňských středních škol pořádaný Nerudovkou. Oproti klasickému futsalu se hrálo na velké branky s mantinely a bez dvojího hraní gólmana. Chlapci i dívky byli rozděleni do dvou skupin po pěti týmech, které sehrály desetiminutová utkání každý s každým. O konečné umístění se na závěr potkaly soubory ze stejných míst obou skupin. Podle zvoleného formátu turnaje se daly očekávat překvapivé výsledky.

Naši chlapci byli nalosováni do na první pohled lehčí skupiny s Obchodní akademií, Zdrávkou, Strojárnou a Elektrárnou. Ve druhé skupině potom byl Sportovní gympl, Dopravka, Hotelovka, Zdrávka a pořádající Nerudovka. První utkání jsme začali aktivně a drželi balón častěji na svých sálovkách. Po několika neproměněných šancích přeci jen střílíme dvě branky a zápas začínáme kontrolovat. Bohužel po chvíli chybuje Víťa, když podcení jednoduchý pokus soupeře z přímého kopu a navíc po dalším nedostoupení protihráče je najednou srovnáno. Pro nás klíčový okamžik celého turnaje sledujeme hned vzápětí, když Azba odrazem o gólmana soupeře dostává balón za brankovou čáru k tyči. Bohužel sudí je zřejmě slepý a ani soupeř nepřichází s férovým gestem přiznání jasné branky, takže zápas končí pouze remízou. Když sudímu po utkání ukazujeme obrazový záznam zmíněné situace, který jeden z našich fanoušků stačil pořídit, soudce se zmůže pouze na jediné slovo: „Promiň“. Další utkání proti Zdrávce se nese v jasné režii našeho týmu. Soupeře nepouštíme vůbec k ničemu a na cestu do šaten mu přibalujeme navíc šest fíků. Přes počáteční remízu máme vše ve svých rukách. Poslední naše utkání úvodního dne turnaje sehrajeme po velmi dlouhé pauze proti Strojárně. Tentokráte začínáme opravdu strašidelně jednak z důvodu velkého podcenění soupeře a jednak kvůli nedostatečné přípravě k utkání. Strojníci nás rychle načínají dvěma balóny v naší síti. Zapínáme sice na větší obrátky, ale na snížení se strašně nadřeme. Na konci dalšího nedorozumění v naší obraně vrací Faky hlavou jednoduchý balón před naši prázdnou branku přímo na kopačku dobíhajícího soupeře a je to znovu o dvě branky. V poslední minutě sice znovu snižujeme, ale to je již příliš pozdě. Ve vyrovnané skupině jsme si tímto zápasem prakticky sami pod sebou podřízli větev. Druhý den nám zbývá sehrát pouze jedno utkání proti Elektrárně. Když jsme přežili soupeřovu tutovku v úvodní minutě, roztočili jsme kolotoč, při kterém jsme ale byli schopni z mnoha šancí vsítit pouze jednu branku. Poslední minutu však dohráváme neskutečně netakticky, když se až příliš hrneme vpřed, přicházíme o balón a soupeř pár vteřin před koncem srovnává skóre. Po tomto dalším fiasku tak na nás zbývá pouze čtvrtý flek ve velmi vyrovnané skupině. Znamená to, že o konečné sedmé místo vyzveme v souboji zklamaných obrovsky nabitý soubor Sportovního gymplu, jehož čtvrté místo ve druhé skupině překvapilo snad ještě více. Paradoxně jsme v tomto utkání o umístění podali zřejmě náš nejlepší výkon, když jsme se soupeřem sehráli otevřenou partii, ve které jsme až do obdržené branky byli aktivnějším týmem, ale nebyli jsme opět schopni proměňovat vytvářené šance. Protihráči dokázali využít hned první brejk po své pravé straně a po chvíli po naší další ztrátě balónu skóre navyšují. Třetí branku inkasujeme, když zkoušíme hrát vabank. Přesto s předvedenou hrou v tomto utkání musíme být spokojeni – jen to proměňování šancí. Konečné 8. místo je samozřejmě pro naše mládence velkým zklamáním.

Dívkám byly do skupiny nalosovány týmy Obchodní akademie, Zdrávky a Elektrárny. Tým Škroupovky se nakonec nedostavil. Proti Obchodní akademii začaly dívky zodpovědně a po většinu času tvořily hru. Postupně se nám podařilo vstřelit tři branky, zatímco naše obrana byla bezchybná. Zdrávka to již byl jiný kalibr. Soupeřky se nám chtěly revanšovat za loňské vyřazení ve futsalové lize, což se jim nakonec podařilo. Tentokráte naše dívky šetřily pohybem a důsledností, takže soupeřky vcelku pohodlně střílí tři branky. Poté sice zapínáme a přeci jen se dostáváme na dostřel branky Zdrávky, ale ujímá se z několika šancí pouze jedna utěšená střela. Každý den nebývá posvícení. Následujícího dne vyzýváme ještě Elektrárnu, kterou bez problémů přejedeme 6:0. Znamená to, že v souboji o konečné třetí místo vyzveme soubor Hotelovky, který je kvalitativně srovnatelný se Zdrávkou. To se bohužel také projevuje hned na začátku utkání, když aktivnější soupeřky nám krátce po sobě střílí dvě branky. Postupem času ale jejich aktivita slábne a naše holky postupně přebírají aktivitu. Jejím výsledkem je snížení a zdramatizování utkání. Sice zkoušíme všechno možné, dokonce i powerplay, ale potřebnou další branku se nám již vstřelit nepodaří. Konečné čtvrté místo zřejmě odpovídá současnému rozložení sil na plzeňských školách. Na lepší umístění bychom  v tomto turnaji potřebovali více štěstíčka.

Na turnaji se potkalo to nejlepší, co je na plzeňských středních školách v současnosti k dispozici. Zatímco dívčí kategorie dopadla zřejmě podle předpokladů, když zvítězil nabitý kádr Sportovního gymnázia a naše dívky si uhrály svoje, v chlapecké kategorii nebyla nouze o překvapivé výsledky – bohužel také na náš účet. Překvapivým vítězem se stal celek pořádající školy, který tak naplno využil „domácího“ prostředí. Naši chlapci se svými nevyrovnanými výkony sami odsoudili do role otloukánka celého turnaje. Každá zkušenost ale má svůj smysl a rozhodně jsme se nenudili. Zkusíme to napravit v dalším kole futsalové ligy, kde se pokusíme využít našich velkých zkušeností.

__________

Datum: 9.11.2016

Místo: Rokycany, tělocvična gymnázia

Akce: 1. kolo SFL chlapci

Účastníci: Arzberger Tomáš, Fakan Jan, Jacko-Lysák Ondřej, Kopáček Josef, Kutlák Ivan, Puchoň Jaroslav, Ryška Milan, Selnar Jakub, Sklenář Vít, Štursa Ondřej, Ženíšek Petr

Po loňské fantastické stříbrné jízdě je tady nový školní rok a s ním nový ročník SFL. 1. kolo jsme přijeli sehrát tentokráte do Rokycany do haly místního gymnázia. Skupina byla pouze tříčlenná a do dalšího kola postupovaly hned dva týmy. Samozřejmě, že náš tým si nemohl klást jiný cíl než postup. Hned pro úvodní kolo se nám podařilo poskládat vyvážený soubor, ve kterém mělo své místo i několik kopáčů plzeňské Viktorky, která nám uvolněním svých hráčů vyšla vstříc. Polovina nominovaných hráčů byla součástí loňského slavného souboru, takže zkušenosti byly na naší straně. Našimi soupeři byli týmy místního gymnázia a plzeňské hotelovky. Hrálo se 2x20 minut hrubého času podle klasických futsalových pravidel s tolerancí při zahrávání autů.

V prvním utkání se střetl domácí tým s hotelovkou. Plzeňáci po vyrovnané první půli si po přestávce otevřeli střelnici a smetli gymnazisty 9:2. Právě na vítěze prvního zápasu jdeme hned v následujícím utkání. Po několikaminutovém vzájemném oťukávání, kdy naše první čtyřka nedokázala zatím proměnit svoje šance, druhá čtveřice dvěma brankami uklidnila naše sálovky. Potom jsme již zodpovědnou hrou poctivě navyšovali skóre po pohledných akcích. Ojedinělé výpady soupeře s klidem sobě vlastním dokázal likvidovat Víťa. Nohu z plynu jsme sundali až nějakých deset minut před koncem, kdy soupeř dokázal několikrát provětrat naši obranu, ale jak Víťa, tak vystřídavší Ondra si svými zákroky nulu plně zasloužili. Po třech trefách Štursíka, dvou Azby a Seliho s Kutlim porážíme hotelovku 7:0, čímž se teoreticky posouváme do dalšího kola.

Druhý zápas již z naší strany nebyl příliš povedený, poněvadž nám prakticky o nic nešlo a mládenci si zkoušeli různé parádičky, na které domácí hráči odpovídali rychlými výpady do naší otevřené obrany. Dostali jsme se sice do vedení, ale dovolili jsme soupeři, aby se po celé utkání držel na dostřel. Domácí hráči tak stále cítili šanci udělat slušný výsledek a nevypouštěli žádný souboj, což našim chlapcům moc nevonělo. V naší brance tak skončilo zbytečně moc balónů. To nám sice poněkud pokazilo náladu, ale ne natolik, abychom se neradovali z vítězství i v tomto utkání a jednoznačného postupu. O výsledek 8:6 se svými brankami zasloužili 2x Seli, 2x Schürrle, 2x Žéňa a po jednom zářezu přidal Míňa s Fakym.

Příští kolo bude zřejmě o něčem jiném. Z opět tříčlenné skupiny již bude postupovat pouze vítěz. Pokud k miniturnaji přistoupíme stejně jako k dnešnímu našemu úvodnímu utkání, mohli bychom s nadějí vzhlížet i k pokračování futsalové ligy. Důležité bude samozřejmě také složení našeho týmu a prostředí, v jakém turnaj sehrajeme. Dneska dobře a příště se nechme překvapit.

Zpracoval: Jonák

Datum vložení: 13. 1. 2017 17:42
Datum poslední aktualizace: 12. 7. 2017 23:38