Sportovní a podnikatelská střední škola v Plzni
Sportovní a podnikatelská
střední škola v Plzni
rozšířené vyhledávání

Setkání s Janem Palachem

Setkání s Janem Palachem

Odložená beseda organizovaná třídou P4

J.A. Komenský prosazoval myšlenku, aby se škola stala dílnou lidskosti. Naše současné školství, orientované, ostatně jako celá naše společnost, hlavně na výkon, tuto Komenského myšlenku velice často ignoruje. Událost, která se nedávno uskutečnila na naší škole mě naplňuje optimismem, že naši žáci nejsou jen pouhými papouškovateli pouček, pravidel a vět, ale samostatně uvažující lidé, hledající smysl a cíl svého konání ve službě svobodě, pravdě a lásce.  Všem organizátorům, účastníkům a hostům patří velký dík!

Dne 8. února proběhlo ve škole plánované a s ohledem na covidové okolnosti odložené odpoledne věnované odkazu Jana Palacha. Organizace se ujala třída P4, ve které při diskuzích postupně vykrystalizoval program zamýšleného setkání i nápad pozvat odborníky, kteří mají k tématu co říci.

Pozvání přijala paní doc. PaedDr. Naděžda Morávková, PhD. vedoucí katedry historie FPe ZČU v Plzni a PhDr., Mgr. Michal Svoboda, PhD. vysokoškolský profesor působící na katedře psychologie ZČU Plzeň, oba shodou okolností zároveň učitelé naší Sportovní a podnikatelské školy.

Pro uvedení do tématu byl vybrán film Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka z roku 2018. Po jeho promítnutí a krátké přestávce přišla na řadu beseda v jejímž úvodu vystoupili hosté dr. Svoboda a doc. Morávková s krátkými tematicky zaměřenými přednáškami. Během diskuse pak hosté odpovídali na otázky studentů, prostor byl věnován i zamyšlení o smyslu statečného Palachova činu a jeho významu a odkazu pro současnost.

Přestože čas pokročil a všichni měli před sebou vidinu pololetních a jarních prázdnin, nenašel se nikdo, kdo by předčasně toto společné neformální setkání opustil. V jeho závěru se účastníci shodli, že je nutné vnímat Palachův čin s pokorou a neustále mít na paměti, že i jemu vděčíme za život, který nám je dáno žít – život ve svobodné zemi, život ve spojené a bezpečné Evropě. Zároveň je naší povinností žít a chovat se tak, aby podobných činů již nebylo potřeba.  

Nepochybuji o tom, že účastníci besedy si to své správné místo v životě najít dokáží. Co myslíte, bude to stačit?

Datum vložení: 17. 2. 2022 0:59
Datum poslední aktualizace: 17. 2. 2022 1:04
Autor: Mgr. Martin Karlovec

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Studenti o škole