Akce: 1. kolo SFL chlapci i dívky

Účastníci:

Chlapci: Dotzauer Wolfgang, Koranda Daniel, Krejča Matěj, Muknšnábl Filip, Patrovský Marek, Plecitý Denis, Riedl Daniel, Ruda Martin, Skopový Radek, Strmiska Slavomír, Šural David, Uzlík Václav

Dívky: Blažekovič Nikolina, Gracias Natálie, Janiková Anežka, Jůnová Michaela, Peklová Štěpánka, Šauerová Valerie, Šeflová Lucie

Letošní  1. kolo SFL jsme odehráli v poněkud pozdějším termínu, než jak tomu bylo v minulých ročnících. Nakonec jsme v hale plzeňské Lokomotivy odehráli najednou jak dívčí tak chlapeckou část.

Pro 1. kolo chlapecké části nám los dohodil tradiční plzeňské účastníky, takže se na úvodní kolo sešla až moc zajímavá a nevyzpytatelná směsice školních výběrů. Postupně jsme se utkali s týmy SOU elektrotechnické Plzeň, SPŠ dopravní Plzeň a OA Plzeň. Ze čtyřčlenné skupiny postupovaly první dva týmy a hrálo se klasickým systémem každý s každým 2x15 minut. Oproti loňskému ročníku jsme letos vytvořili prakticky nový tým, ve kterém se objevily pouze tři staronové tváře. I když jsme do turnaje nastoupili bez jediného tréninku, sebevědomí mládenců bylo možná až moc silné. Vsadili jsme na dvě pětice třetího a čtvrtého ročníku, které by si měly navzájem vyhovět z důvodu společného působení nejen ve třídách ale i v klubech. I když jsme nemohli využít služeb několika opor plzeňské Viktorie, konečné složení našeho souboru nevypadalo zase tak špatně.

Po úvodním utkání, kdy si dopravka poradila s obchodkou, jsme nastoupili na elektrotechniky. Po počátečním vzájemném oťukávání jsme rozjeli kolotoč. Veškerá nervozita z nás spadla po dvou rychlých brankách a po zbytek utkání se hrálo prakticky na jednu branku. Kluky to chytlo a začali se bavit spoustou pohledných kombinačních akcí. Skóre se zastavilo až na dvouciferných 11:0. Daniel v naší brance těch několik soupeřových pokusů v poklidu pochytal a o branky se rozdělil Šury 3x (hrál pouze 2. půli), Denis 2x, Uzel 2x, Sláva 2x, Cigi a Wolf.

Hned v dalším utkání nás čekal zřejmě tvrdší oříšek – dopravka. Znovu jsme nastoupili zodpovědně do utkání a po pár minutách protrhli střeleckou smůlu. Tentokráte ale Daniel musel několikrát ukázat své kvality, když svými zákroky dlouho držel nulu na našem kontě obdržených branek. V první půli nestačil pouze na jednu střelu, kterou soupeř snižoval na 4:1. Po přestávce jsme utkání začali více kontrolovat a nehrnuli se bezhlavě dopředu. Přesto konečné skóre 8:2 hovoří za vše. O branky se podělili Ráďa 2x, Uzel 2x, Wolf, Cigi, Denis a konečně se trefil i vrchní nahrávač Patro.

Po dalších dvou utkáních, kdy obchodka padla s elektrotechniky a ti v přímém souboji o postup prohráli s dopravkou, bylo jasné, že bez ohledu na výsledek našeho posledního utkání proti obchodce postupujeme z prvního místa. Svoji pozici v týmu si šel vychytat Fíla a první poločas, který skončil 8:1, jsme pokračovali v našem střeleckém představení. Po přestávce jsme si již neodpustili spoustu technických fines, které se ne vždy povedly, a tak se to občas na Fílu jenom hrnulo. Celkové skóre 10:5 nás ale přesto uspokojilo. O branky se tentokráte podělili Denis 2x, Martin 2x, Patro 2x, Uzel 2x, Kory a Sláva.

Náš herní projev v úvodním turnaji byl snad až moc optimistický. Původně jsme si mysleli (kouč určitě), že proti tradičním silným soupeřům můžeme mít problémy. Chlapci to ale vzali možná až překvapivě zodpovědně a svojí hrou určitě pobavili a navnadili fanoušky na další souboje. Pokud svoji aktivní hru se zodpovědnou obranou dokážeme vnutit i našim příštím soupeřům, dočkáme se určitě dalšího úspěšného turnaje. Jsme ale stále na začátku cesty, která by mohla pokračovat i přes další kola. Uvidíme, za jaký konec to naši kopáči vezmou příště. Dnes pěkně mládenci.

Naše dívky se ve svém turnaji chtěly pokusit o zázrak, když proti nim stály týmy Masarykova gymnázia a Obchodní akademie. Mezeru po dvou loňských maturantkách se podařilo zacelit dvěma novými tvářemi z prvního ročníku. Bohužel jsme se museli obejít bez naší loňské úspěšné gólmanky, která si léčí zlomený prst na ruce. Navíc další tři dívky nastupovaly buď po prodělaných zdravotních problémech, nebo byly nadopované prášky proti bolesti. Hrálo se na 2x10 minut.

V úvodním utkání si favoritky z Masarykova gymnázia poradily s akademičkami 3:0 a náš soubor měl v dalším zápase vyzvat právě vítězky předchozího utkání. Mělo se tedy rozhodnout, zdali postupující bude znám už po druhém utkání. Naše šance na úspěch rostou poté, co po prvním zápase musí z klubových důvodů odejít nejlepší hráčka soupeřek.

Na začátku utkání jsou holky nervózní a těžko se prosazují proti zodpovědné obraně soupeřek. Sice máme balón více na našich sálovkách, ale gymnazistky se naopak dostávají do několika velkých šancí po našich ztrátách balónu. Do branky se ale po jednosezónní pauze staví Nikolina, která několikrát famózně zasáhne proti nebezpečným výpadům našich soupeřek. Po první půli svítí na světelné tabuli stále bezbrankový stav. Po přestávce se zkoušíme ještě více opřít do soupeřek a vytváříme si několik šancí, z nichž tu největší spálí Štěpánka, když po samostatném úniku netrefuje branku. Když se neujímá i několik střel protihráček ze střední vzdálenosti, utkání končí bezbrankovou remízou, která znamená jediné. Pokud chceme postoupit, musíme akademičky porazit o více jak tři branky.

To sice není nemožné, ale chybí nám klasická střelkyně. Od samotného začátku utkání se tlačíme dopředu, ale kombinací to nejde. Soupeřky pozorně a zodpovědně brání. Přesto se ujímáme vedení, když náš roh sklepává do branky Lucka. Více do přestávky nestihneme. Ve druhé půli jsme stále více na míči a přicházejí i naše šance. Tu největší opět spálí smolařka Štěpánka, když se jí balón před prázdnou brankou zamotá mezi nohy. Několikrát nás vychytává gólmanka soupeřek, kterou se nám daří trefovat. Na konci utkání ještě zkoušíme zariskovat hrou bez brankářky, ale z naší strany to je již křeč.

Turnaj jsme odehráli s kompaktním výkonem, kdy nás několikrát podržela svými zákroky Nikolina. Chyběla nám ale střelecky disponovaná hráčka, která by utkání strhla na naši stranu. Kombinačně jsme soupeřky nepřehráli. Zkoušeli jsme to nátlakovou hrou, ale soupeřky jsme k více chybám nedonutili  - a když ano, nedokázali jsme je využít. Chybělo málo, ale na druhou stranu postupující gymnazistky nás i v oslabené sestavě udržely v dostatečné vzdálenosti od svojí svatyně. V turnaji se střetly tři velmi vyrovnané týmy a naše holky určitě nezklamaly. Při větší porci štěstí jsme se mohli radovat. Nevadí – tak zase příště.

Datum vložení: 6. 12. 2018 9:37
Datum poslední aktualizace: 6. 12. 2018 10:00
Autor: Mgr. Jiří Johny Jonák